Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 22:22 Bu haber 7374 kez okundu
 
Başsavcı Yılmaz, Manavgat basını ile buluştu
Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Manavgat basını ile biraraya gelerek, Manavgat'ta görev yaptığı dönemle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya Basın Savcısı Arif Koray Mutlu da katıldı
GÜNDEM Haberi
Başsavcı Yılmaz, Manavgat basını ile buluştu

Manavgat basını ile biraraya gelerek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz; basının işlevinin ve üstlendiği görevin önemine dikkat çekerek; "Basın, doğru haberleriyle toplumun haber alma özgürlüğünün de güvencesidir" dedi. Başsavcı Yılmaz, Manavgat'ta görev yaptığı dönemle ilgili değerlendirmelerde de bulundu. Yılmaz, 2019 yılında Adliye’ye 19 bin 532 soruşturma dosyası geldiğini ve bu rakamın son 10 yılın en yüksek rakamı olduğunu söyleyerek; "Biz de buna karşılık 21 bin 427 evrak çıkartmışız. Yani soruşturma evrakı nihayetlendirmişiz. Nasıl nihayetlendirmişiz? Fezleke, yetkisizlik, soruşturmaya yer olmadığı dair karar veya iddianameyle. Bu Manavgat tarihinin şu ana kadar en yüksek oranı. Yani yüzde 109,70. Çıkan ile birlikte devredilen evrakımız 17 bin 300. Bu 17 bin 300 evrakın 11 bin 600’ü daimi arama. Şu an elimizde Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı olara daimi arama, faili tespite çalışılan dosyalar. Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 6 bin civarında derdest dosyamız var. Bu da çok iyi bir rakam. 2016 ve öncesinden elimizde 78 tane dosya kaldı. Yani vatandaşlarımızın şikayetlerini mümkün mertebe güncel tarihe yaklaştırıyoruz. Bu da çok güzel bir oran. Bu arada CİMER başvurularımız azaldı, savcılık olarak söylüyorum. 3-5 sene önce dilekçe verip sonuç alınamayan başvurular istatistik olarak yüzde 2-3’e düştü” dedi.

Manavgat Adliyesi’ndeki büro çalışmaları hakkında da bilgi veren Yılmaz; “Aile Şiddet Bürosu, üzücü hepimizi kahreden olaylar olabiliyor. Biz burada genelde gözaltı tedbiri uyguluyoruz. Eşe karşı yaralama dosyalarında. Biz bu olaylara çok dikkat ediyoruz. Mesela eşe karşı benzer bir olayı varsa caydırıcı olmak için emniyetteki arkadaşlarla ve savcı arkadaşlarla konuşuyoruz gözaltı tedbiri uyguluyoruz. Yıl içerisinde 1340 aile içi şiddet dosyası gelmiş. 1340, yüksek bir rakam olarak görünüyor. Bu gelenlerden 1265’ini çıkartmışız, 400 civarında elimizde aile içi şiddet dosyası var.
Suça Sürüklenen Çocuklar konusunda yıl içerisinde 1180 tane çocukların taraf olduğu, mağdur ya da şüpheli suça sürüklenmiş çocuk. 1180 dosyanın 1400 dosyayı çıkartmışız, önceki devirle elimizde 140 civarında elimizde çocuklara ait dosya kalmış. Burada şuna da bakıyoruz, her çocuk hata yapabilir, hepimiz çocukluk evresi geçirdik, biz çocuklar ceza alsın diye uğraşmıyoruz. Kazanılabilir çocuklar varsa, çocuk savcımız ifade alırken kazanma yoluna gidiyor. Evrakta çocuklar lehine bir değerlendirme varsa aile ile ilgili değerlendiriliyor.
Anayasal Büro’ya bu yıl içinde 87 dosya geldi. 214 dosya devrimiz var, toplam 301 dosya. 260 dosyaya karar yazmışız 40 dosyamız kalmış. FETÖ/PDY soruşturmaları bağlamında şu an elimizde 40 dosyamız var, ihbara kaydedilenle birlikte bu rakam 80. Burada da çok hızlı reaksiyon gösterdik, 40 dosyadan 30 küsur tanesi dijital veri bekliyor.
Memur Büromuzda yaklaşık 225 dosyamız var, gelenle birlikte elimizde şu an bekleyen 126 dosyamız var. Memur dosyalarının süreci biraz daha uzun oluyor.
Ben göreve geldikten sonra arkadaşlarımla birlikte; çocuk, anayasal, aile içi şiddet, uzlaşma, memur, kaçakçılık, uyuşturucu gibi konularda bürolaşmaya gittik. Böyle olunca arkadaşlarımız uzmanlaşıyor, isim hafızası oluşuyor hem de talimatlar tek elden çıkmış oluyor. Adliyemizde 22 savcı arkadaşımız var, 22 farklı talimat yerine bu tip nitelikli suçlarda savcı arkadaşımızı tekleştirdik. Uyuşturucu büroyu kurduk, Türkiye’de Uyuşturucu Büro tek Manavgat’ta vardır. Bu da çok ciddi katkı sağladı. Uyuşturucu ile mücadele istediğimiz düzeyde mi? Değil. Emniyet, Jandarma elimizden geldiği kadar çalışıyoruz. Geldiğimiz günden bu yana her ay dosyamız var. Satıcılara göz açtırmamaya gayret ediyoruz. Uyuşturucu kolay para, adam saksıda da yetiştiriyor. Daha çok can damarları, daha çok kitleye ulaşabilecek insanlara yönelik çalışmalarımız sürüyor, sürecek.
Uzlaştırma kapsamında yaklaşık 2 bin 100 dosyamız geldi, elimizdekilerle birlikte 2 bin 500 olmuş, 2 bin 45 karar yazmışız, 500 civarında uzlaşma için bekleyen dosya var. Sistem üzerinden uzlaştırmacı tayin ediliyor, 30 gün artı 15 gün uzatma süresi var, 45 gün içinde uzlaştırma işlemi tamamlanıyor, insanlar yüz yüze getiriliyor. Uzlaşmanın yüküm ve şartlarını vatandaşa doğru bir şekilde yansıtmak ve anlatmak lazım diye düşünüyoruz. Savcı arkadaşımız da bunu takip ediyor.
Yine uyuşturucu ile alakalı 1382 tane dosya geldi, 300 devrimizle birlikte 1682 olmuş, 1615 karar yazmışız. Uyuşturucu ile ilgili elimizde olan derdest dosya sayısı 67. Bu çok önemli bir rakam. Uyuşturucu dosyaları hassas, bir an önce cezaya bağlıyoruz. Bir de bildiğiniz gibi erteleme kararı yazılıyor, 1300 civarında erteleme kararı yazılan elimizde derdest dosyalarımız var.
Zaman Aşımı Büromuzda da 11 bin 500 civarında dosyamız var. Yani faili beklenen, geçmişten günümüze arananlar var” dedi.
Seri Yargılama Usulü’nün gündeme gelmesi ile bu branşta da büro kurulduğunu, 2 savcıyı bu konu ile ilgili görevlendirdiklerini söyleyen Başsavcı Yılmaz; “Seri Yargılama Usulünde hem büro kurduk, hem oda tahsis ettik. Vatandaş geldiği zaman hızlı bir şekilde savcıyla görüşecek, kamuoyuna yansıdığı gibi pazarlık usulü ile görüşecek. Önümüzdeki hafta muhtemelen tek elden Seri Yargılama Usulü ile başlayacağız. Birkaç suç örneği verecek olursak, alkol etkisiyle trafik güvenliğini tehlikeye sokmak, mühür bozma gibi suçlar artık Seri Yargılama Usulü’ne tabi. Vatandaş dosyası ile geliyor, savcı önüne belli şartlar koyuyor, kabul ederse bir tutanak hazırlanıp, mahkemeye gönderiliyor. Mahkeme bunun aynı gün değerlendirilmesini yapıyor” ifadelerini kullandı.
Manavgat Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Yılmaz, basın ile basındaki arkadaşlarla diyoloğu çok önemsediklerini, sonuçta basının bu işlerin vatandaşa yansıması olduğunu ifade ederek, “Ne kadar doğru, tarafsız, güvenilir haber yapılırsa, vatandaşın da adliyeye bakış açısı o bağlamda değişiyor. İki tarafın olduğu bir düzende, davalı-davacı, müşteki-şüpheli, ikisini aynı zamanda bizim memnun etmemiz mümkün değil. Dosyadaki delillere göre hakim ve savcı karar veriyor. Kimse burada keyfi uygulama yapamaz. Şahsa özel uygulama yapamaz. Yasa ne diyorsa herkes o bağlamda çalışıyor. Biz burada objektif uygulama yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
Yargının 2016 yılındaki hain süreçten sonra zor bir dönemden geçtiğini belirten Başsavcı Yılmaz; "Biraz sabretmek lazım, sabrederken de elbette keyfi uygulamalar olmasın ama hatalı kararlar olabiliyor. Bir hatalı karar maalesef ülke bazında yer alıyor o da genellemeye sebep oluyor” şeklinde konuşarak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Basında da işini iyi yapan var, yapmayan var. Bu yargıda da böyle. İşini iyi yapan hakim de var, savcı da var. Biraz tecrübesiz hakim-savcı da var ama ben önümüzdeki süreçte yargının tekrar dinamikleşeceğini, belli taşların yerine oturacağını, uyguladıkça, çalıştıkça tecrübe kazanılacağını düşünüyorum. Zor bir süreçten geçiyoruz. Ama Manavgat Adliyesi’nin art niyetli olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum.
Ben yargının 3-5 yıl içerisinde biraz daha kıdemlenmesi ile, bu hakim savcı yardımcılığı müessesesinin getirilmesi ile daha iyi noktalara gideceğine inanıyorum. İnanmak istiyorum Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir Hukuk Devleti, hukuk, yasalar çerçevesinde yönetiliyor. Bu bağlamda adliyelerin de işi zor ama önemli. Herkese hem vicdan hem de kanun olarak hak ettiği görmek istediği adaleti vermek zorundayız, vermekle mükellefiz. Her yıl, bu sadece Manavgat’a özel bir şey değil, her yerin dosyası artıyor. Bu insani, beşeri ilişkilerin Türkiye’de azaldığının da bir göstergesi.”
Başsavcı Ramazan Yılmaz sözlerini şöyle bitirdi:
“2010’da 11 bin 500, 2011’de 12 bin 100, 2012’de 13 bin 500, 2013’de 13 bin 600, 2014’de 14 bin, 2015’de 14 bin, 2016’da 14 bin, 2017’de 16 bin, 2018’de 18 bin, 2019’da 19 bin 500 dosya. Dosya sayısında hep yukarıya doğru bir yükseliş var. İnsanlar sıkıntılarını çözmüyor. Aslında millet olarak bu kadar fevri olmamamız lazım ama toplumumuz gergin maalesef.  Her şeyi adliyeye bağlamak, her yanlışın merkezini adliyeler olarak görmek doğru değil. Aile, eğitim bunların hepsi bir zincir. Zincirden bir tanesi koparsa, bu bize suç olarak geri dönüyor.”

Kaynak: (SS) - Sinan SU Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Başsavcı, Yılmaz,, Manavgat, basını, ile, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı