Haber Detayı
31 Ekim 2018 - Çarşamba 13:33 Bu haber 2676 kez okundu
 
Barut’tan gençlere iş sözü
Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesinde düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ programında öğrencilerle bir araya gelen Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, öğrencilere iletişim bilgilerini vererek kendilerine iş sözü verdi. Üniversite diplomasının sektörde bir yere kadar geçerli olduğunu ifade eden Barut, “Üniversite okurken gidip tesislerde çalışın, tecrübenizi artırın. Mezun olur olmaz yönetici olmak gibi bir şey yok, en alt kademeden başlayacaksınız, mezun olduktan sonra bu size ağır gelir o nedenle okurken çalışmaya başlayın” dedi. Toplantıdan sonra fakültede yakında hizmete girecek eğitim mutfaklarını gezen Barut, tanıdığı seçkin aşçıların öğrencilere sunum yaparak ders vermesi için gayret edeceği sözünü de verdi.
GÜNDEM Haberi
Barut’tan gençlere iş sözü

 

Akdeniz Üniversitesi Manavgat MATSO Turizm Fakültesinde düzenlenen ‘Kariyer Günleri’ programında öğrencilerle bir araya gelen Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, öğrencilere iletişim bilgilerini vererek kendilerine iş sözü verdi. Üniversite diplomasının sektörde bir yere kadar geçerli olduğunu ifade eden Barut, “Üniversite okurken gidip tesislerde çalışın, tecrübenizi artırın. Mezun olur olmaz yönetici olmak gibi bir şey yok, en alt kademeden başlayacaksınız, mezun olduktan sonra bu size ağır gelir o nedenle okurken çalışmaya başlayın” dedi. Toplantıdan sonra fakültede yakında hizmete girecek eğitim mutfaklarını gezen Barut, tanıdığı seçkin aşçıların öğrencilere sunum yaparak ders vermesi için gayret edeceği sözünü de verdi.

MATSO Turizm Fakültesinde üniversite öğrencileriyle ‘Kariyer Günleri’ programında bir araya gelen MASTOB Başkanı Cengin Haydar Barut, öğrencilere sektör ve çalışma hayatı hakkında ipuçları verdi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Barut, otellerde uygulanan her şey dahil sisteminden kalifiye eleman talebine, turizmin 12 aya yayılmasından golf turizmine dair bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

MUTLU ÇALIŞAN MUTLU MİSAFİR

2018-2019 turizm sezonunda çalışanlara beklentinin üzerinde zam yapılmasının gündemde olduğunu ifade eden MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut, “Misafir mutluluğu önemlidir. Aslında en önemlisi çalışanların mutluluğudur. Misafiri mutlu eden çalışanlardır. Sanayi sektöründe iyi yatırım yaparsan, iyi makine alırsan para kazanırsın. Turizm hizmet sektörüdür. Bizde dünyanın en iyi otelinin yaparsan yap, çalışanın iyi olması önemlidir. Eğer çalışan iyi değilse misafir bir defa gelir, bir daha gelmez. En fazla ‘bir daha deneyeyim’ diyerek 2 sefer gelir. Bizim en büyük avantajlarımız tekrar misafirlerdir. Niye geliyor, çalışanlardan gördüğü ilgi, güler yüz ve hizmet kalitesi nedeniyle. Bu nedenle çalışana yatırım yapmak önemli. Bu çalışanın kaldığı yerden, yediği yemekten, boş vakitlerinde otel işlerinde yapacağı faaliyetlere kadar. Hepsi çok önemli. Birçok tesis zaten birbirini takip ediyor. Her bölgede zaten lokomotif tesisler vardır. Zam oranları geçen yılın üzerinde olur. Onun için zammı da tahmin ettiğinizden daha fazla yapacağız herhalde” dedi.

ÖĞRENCİDEN TECRÜBE İSTENMESİ ANLAMSIZ

Kendisinin de iş alımlarında en rahatsız olduğu konulardan birinin, eğitime devam eden veya okuldan yeni mezun olmuş öğrencilerden tecrübe aranması olduğunu belirten Barut, önemli olanın çalışanın işini seven birinin olması gerektiğini savundu. Barut, “Bizde çalışan, uzun yıllardır çalışan arkadaşlarında ilk başlardaki problemi bu. Bizim öğrenciye her zaman kapımız açık. Çalışmak isteyen her öğrenciyi alıyoruz. Aslında fazla bile öğrenci alıyoruz. İçlerinde gerçekten bu işi sevenleri meslekte tutabilelim. Aslında benimde en çok gıcık olduğum konu bu. Öğrenci mezun olmuş, tecrübelerin, referansların soruluyor. Sen işe almazsan, referans sorarsan nasıl referansı olacak? Biz öğrenci alırken, öğrencilerde ve yeni mezunlarda hiç o tarafına bakmayız. Zaten çalışma hayatının bir deneme süreci vardır. Girdiğinizde 1 ayda, 2 ayda çalıştığınız ortama ayak uyduramıyorsanız, zaten elenirsiniz. Ben birçok tesisinde bunu uyguladığını biliyorum. Bu personel üzerinde en önemli konulardan bir tanesi. Çünkü en iyi malı alabilirsiniz, en iyi eti alabilirsiniz, en iyi malzemeyi kullanabilirsiniz ama iyi aşçın yoksa veya onu iyi servis edecek elemanın yoksa hiçbir işe yaramaz. Size dünyanın en iyi yemeği iyi sunulmazsa o yemekten keyif almazsınız. Bizde insanlara keyif satıyoruz” diye konuştu. Barut öğrencilere iletişim bilgilerini de vererek iş başvurusu yapmalarında ve işe yerleşmelerinde yardımcı olacağı sözünü verdi.

ÜNİVERSİTE DİPLOMASI SİZİ MÜDÜR YAPMAZ

Üniversite okuyan gençlerin henüz öğrencilik yıllarında sektörde çalışmalarını tavsiye eden Barut, mezun olduktan sonra beklentilerini bulamayan öğrencilerin işi çabuk bıraktığını ifade ederek, “Yarın bir gün diplomanızı elinize aldığınızda bazı şeyle size daha zor gelecek. Ondan sonra diyeceksinizi ki, ‘ben bu otelcilik işine yokum, turizm işinde yokum.’ Öğrenciyken senden yararlanılması, bir derece rahatsız eder ama sen artık bir üniversite mezunu olduktan sonra mutfağa girdiğin zaman hiç çalışmamışsan mutlaka en alttan başlayacaksın. Üniversite diploması özellikle hizmet sektöründe bir yere kadar geçerli. Üniversite diploması sizi otel müdür yapmaz, önbüro müdürü yapmaz, aşçıbaşı yapmaz. Sizin şansınız 10 senede gelinecek yere 3 senede gelirsiniz. Çünkü teorik bilgiyi almışsınız, pratik bilgi sizde daha hızlı büyür. Bir lise mezunu 10-15 senede yönetici pozisyonuna geliyorsa, siz o seviyeye özellikle bazı departmanlarda, ne kadar hızlı geldiğinizi göreceksiniz” dedi.

Öğrencilere departman tüyoları da veren Barut, “Benim burada tavsiye edeceğim departmanlardan bir tanesi housekeepingdir (kat hizmetleri). Hiç gocunmayın oda temizliyorum diye, mezun olduğunuz anda şef olacağınız bir departman. Hepinizin aklında pazarlama, önbüro gibi bölümler vardır ama aslında sektörde yavaş ilerleyebileceğiniz ve uzun vadede daha az yükseleceğiniz bölümlerdir oralar. Size verilen işi küçümsemeyin çünkü o işler sizi o kadar hızlı pişirecek ki, buradan mezun olduğunuz zaman, hepiniz birkaç sene içinde yönetici seviyesine geleceksiniz. Dünyanın en iyi otel genel müdürleri yiyecek içecekçilerdendir. Bunu unutmayın. Yani seyahat acentası kökenli, ne bileyim ön büroda çalışmış, satış pazarlamada çalışmış değil, en iyi genel müdürler hep yiyecek içecekçilerden çıkar. Yiyecek içecekçi, tüm otelin ruhunu daha iyi tanır. Bunu da unutmayın, bölümleriniz seçerken, çalıştığınız yerleri seçerken. Tabii, resepsiyon, ön büro, halkla ilişkiler daha ışıltılıdır, size cazip gelebilir ama benim size tavsiyem genç yaşınızda çekeceğiniz 2-3 senelik sıkıntılar sizi ileride çok daha yüksek yerlere taşıyacak.” dedi.

AŞÇI HEGEMONYASI SONA ERİYOR

Bundan 10 yıl önce mutfaklarda aşçıların kendi ekipleri ile hareket ettiğini, dışarıdan eleman olarak hiç kimseyi almadığını hatırlatan Barut, “10 yıl önce yaşanan aşçı hegemonyası artık eskisi gibi kalmadı, önümüzdeki birkaç yıl içinde de tamamen sona erecek. Artık hiçbir aşçı yeğenim, kuzenim diyerek akrabalarını ekibe katmayacak, katamayacak. Çünkü otel sahipleri yeni dönemde en iyisini bekleyecek, en iyisini isteyecek, kalifiyesiz sadece akrabalık ilişkileri ile gelenlerin bir fayda vermediği görülünce yerine işini daha iyi bilen, mutfağa hakim yeni nesil üniversite mezunu gençler gelecek” dedi.

GÜNEŞ VE DENİZLE TURİZM 12 AYA YAYILMAZ

Kriz dönemlerinde otellerden çok sayıda personelin çıkarıldığını ancak bir çok tesisin de kapanmamak için gayret gösterdiğine vurgu yapan Barut, “Kapattığımız tesislerde bile, örnek vereyim, ben yazın 300 kişiyle bir tesisimde çalışırken, 2 ay 3 ay kapattığım kalifiye, hakikaten başarılı olan personel 140-150 kişiye kapalıyken de ücret veriyorum. Tesislerin birçoğu. Böyle iyi sezonlarda personelin yüzde 30’undan fazlası 12 ay maaş almaya başlıyor. Bizim buradaki hedefimiz 10 veya 11 ay sektörde çalışanlara maaş ödenmesi.  Şu anda bu ortalama 8 aylarda. Çalışanların yüzde 80’i 8 ay maaş alıyor. Hele bu yıl beklemediğimiz bir ekim ayı yaşadık. Birçok tesis için önümüzdeki yıl gayet iyi bir mart ayı geliyor.

Bu ticari olarak, sektöre de bir şey diyemiyoruz. Önceki yıl 7 milyon turist ağırlarken adam nasıl personeli tutsun. Ben 4 ay oteli kapattım, 140 personele ücret ödedim. Benim bildiğim, 5 ay otelinin kapatıp, 200 personeline, çalışanların yüzde 70’ine ücret ödeyen arkadaşımız var.  Personeli kaçırmamak için. Kötü örnekleri yok mu, var. Zaten bizim hedefimiz, bazen eleştiri de alıyoruz aslında, kışın niye ucuza bu otelleri açıyoruz. Birçok otelde Avrupalı evinde yaşadığından daha ucuza geliyor. Çünkü kışın deniz ve güneş satamadığımız için, 12 aya yayamıyoruz. 12 aya yaymak için tek silahımız, fiyat. Fiyat kırıyoruz. Emin olun Kasım ayından itibaren açık olan tesislerin tamamı zarar ediyor. Ama açık olduğu için hem personelin ücretini karşılıyor, hem personelini tutmak için birçok tesis açık oluyor. Hedefte önümüzdeki günlerde hiç olmazsa turizm çalışanının 10 ayın üzerinde ücret alması. 10 ay 11 ay ücreti başarırsak, turizmi biraz daha yayarsak bizde daha kaliteli elemanları sektöre kazandırmış olacağız” dedi.

GOLF TURİZMİ BENİM YARALI PARMAĞIM

Turizmi 12 aya yaymanın en etkili yöntemlerinden biri de spor turizmini sektöre kazandırmaktan geçtiğini ifade eden Barut, “Turizmi 12 aya yaymak için alternatif turizm, sağlık turizmi ve spor turizmini ülkemizde geliştirmemiz gerekiyor. Bakanlığımız sağlık turizmini geliştirmek için yoğun çaba sarf ediyor bunun sonuçlarını önümüzdeki zaman diliminde göreceğiz. Ancak dünyada yüzlerce açık havada yapılabilen spor dalları var ki henüz bunlardan çoğu Türkiye’de bilinmiyor. Futbol olur, okçuluk olur, golf turizmi de bunlardan biri. Okçuluk için yüksek maliyete gerek yok, alt yapısı hemen hazırlanabilir. Golf turizmi ise benim yaralı parmağım. Sizler bilmiyorsunuz ancak Manavgat’ta 15 yıl kadar önce bunun tartışmaya açtık. Manavgat’ta golf alanlarının yapılabileceği geniş alanlar mevcut bununla ilgili çalışmalara da devam edeceğiz” dedi.

HERŞEY DAHİL SİSTEMİNİ BİR ADIM ÖTEYE TAŞIYACAĞIZ

Otellerde uygulanan her şey dahil sisteminin zorunluluktan kaynaklandığını ve değişme şansının da olmadığını ifade eden Barut, “Biz neyi değiştirmeye çalışıyoruz. Her şey dahil sisteminin standartlarını. Biz son 2-3 yıldır tüm toplantılarımızda, bakanlıkta yaptığımız toplantılarda her şey dahilin standartlarını değiştirmek için çaba sarf ediyoruz. Hakikaten her şey dahil yapmamsı gereken tesisler var. Yiyecek içecek olarak ne verdiği belli değil. Ben plastik bardakta, ayran makinesinde soğuk su makinesinde beyaz şarap gördüm. Bu hakikaten olmaz, ayıp. Gelen turiste de ayıp, kendimize de ayıp ama artık her şey dahilde de hizmet kalitesi o kadar hızla yükselmeye başladı ki, yorum portallarına girdiğiniz zaman iyi tesisleri görüyorsun, kötülerde de kötü yorumları alıyorsun.

Her şey dahil artık bir turizm biçimi, mecburiyetten oluşmuş bir turizm biçimi. İnsanlar artık, her şey dahilin iyi para verip kalitelisini yapıyor. Bu misafir içinde bir rahatlık. Özellikle aileler için. Çünkü kaç lira olursa olsun, pahalı veya ucuz. Ne harcayacağını bilerek geliyor. Ondan sonra da varsa harcama kapasitesi dışarıda da harcıyor” diye konuştu.

TURİZMİN GELECEĞİ PARLAK

Gelecek 10 yıl içinde büyük bir sorun yaşanmazsa turizmin geleceğinin iyi göründüğünü ifade eden Barut, “Dünyada kötü yıllar inşallah bitti diyoruz. Daha kötü bir şey olmazsa. Turizm iyi gittikçe hem çalışanlar daha mutlu olacak, hem yatırımcı daha mutlu olacak. Bu karşılıklı. Yatırımcı mutluluğu çalışanına yansıtmıyorsa zaten o tesislere dikkat edin, o tesisler başarılı olamaz. Çalışanını mutlu etmeyen tesisin başarılı olma şansı yok. Ne kadar yatırım yaparsa yapsın, dünyanın en iyi etini alsın, dünyanın en iyi içkisini versin. Çalışanı mutlu o tesis başarılı olamaz” dedi.

Programın sonunda MATSO Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacer Bakır Sert, MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut’a söyleşiye katıldığı için teşekkür ederek çiçek sundu.

BARUT FAKÜLTE MUTFAKLARINI GEZDİ

Programın sonunda dekan Prof. Dr. Hacer Bakır Sert ile birlikte fakültenin yakında hizmete girecek olan eğitim mutfaklarını gezen MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut, mutfaklarda bazı eksiklikleri tespit ettiğini ve bunların düzeltilmesi için yardımcı olabileceğini söyledi. Ayrıca mutfaklarda eğitim alacak öğrenciler için tanıdığı bazı ünlü şeflerle görüşme yapabileceğini, seçkin aşçıların öğrencilere sunum yaparak ders vermesi için gayret edeceği sözünü de verdi.

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: Barut’tan, gençlere, iş, sözü,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort