Haber Detayı
30 Mart 2019 - Cumartesi 16:22
 
Bağımlılıkla topyekun mücadele etmeliyiz
Vali Münir Karaloğlu, Yeşilay ve İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle ortaklaşa düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay Projesi Tanıtım Toplantısı ve Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması’ ödül törenine katıldı.
YAŞAM Haberi
Bağımlılıkla topyekun mücadele etmeliyiz

 

Vali Münir Karaloğlu, Yeşilay ve İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle ortaklaşa düzenlenen ‘Benim Kulübüm Yeşilay Projesi Tanıtım Toplantısı ve Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması’ ödül törenine katıldı.

Falez Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen Benim Kulübüm Yeşilay Projesi ve Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması ödül törenine katılan Vali Münir Karaloğlu, “Çağımızın en büyük sorunu bağımlılıktır” dedi.

BAĞIMLILIK TOPLUMLARIN EN ÖNEMLİ MESELESİ OLMUŞTUR

Bağımlılığın her türünün büyük bir tehlike olduğuna vurgu yapan Vali Karaloğlu, “Bağımlılık derken sadece madde bağımlılığını kastetmiyorum. Alkolden, sigaraya, teknolojiden sosyal medyaya kadar her türlü bağımlılık, bugün artık toplumların en önemli meselesi olmuştur. Biz toplum olarak kendi kültürümüz, inancımız, medeniyetimiz dolayısıyla bağımlılığı çok fazla hmedik. Ancak son dönemde bağımlılıkla ilgili sorunlar artık feryat noktasına vardı” şeklinde konuştu.

HÜKÜMETİMİZ ELİNDEN GELEN DESTEĞİ VERİYOR

Hükümet tarafından Ankara’da, Bağımlılıkla Mücadele Kurulu ve illerde de valilerin başkanlığında, Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurullarının oluşturulduğunu belirten Vali Karaloğlu, “Bağımlılık problemi görmezden gelinemeyecek kadar büyük bir hale geldi. Bu mücadele sadece devletin ve devletin kurumlarının yapabileceği bir mücadele değil. Bu sorunla başa çıkabilmemiz için, toplumca mücadele etmemiz gerekiyor. Benim vali olarak en önemli görevlerimden bir tanesi toplumun huzurunu, refahını, esenliğini, sağlıklı nesil yetiştirilmesini sağlamaktır. Öğretmenlerimizin de görevi budur. Milli Eğitim Teşkilat Yasamızda, eğitim ve öğretimi tarif ederken, iyi vatandaş iyi insan yetiştirmek vardır. Ama bu yetmez, mahallede ki muhtarından, bakkalından, sivil toplumundan, yerel basınından, yerel yönetiminden herkesin, top yekûn bir şekilde mücadele etmemiz gerekir” dedi.

Çocukları mücadelenin bir parçası haline getirebilmek için kulüplerin çok önemli olduğuna değinen Vali Karaloğlu, çocuklara rehberlik yapacak olan öğretmenlerin gayret ve başarısının çok mühim olduğunu ifade etti.

BAĞIMLILIĞIN HER TÜRÜ TOPLUMU İÇTEN İÇE ÇÜRÜTÜR

Bağımlılıkla mücadelede anne babadan çok çocuğun rolünün olduğunu aktaran Vali Münir Karaloğlu, “Çocuğun inanması, çocuğun bağımlılıkla mücadelenin bir parçası haline gelmesi toplumun geleceği açısından da çok önemlidir. Bağımlılığın her türü toplumu içten içe çürüten kötü alışkanlıklardır. Yeşilay bir asırdır bağımlılıkla mücadele ediyor. Son zamanlarda cumhurbaşkanımızın da desteği ve teşvikiyle illerde yeniden yapılandırıldı. Sadece farkındalık eğitimleri değil. Tedavi sonrası rehabilitasyonla ilgili merkezleri de var” diye konuştu.

ÇOCUKLARIN KENDİ TOPLUMUNA YABANCILAŞMASI

Benim Kulübüm Yeşilay Projesi’nin toplumun ve şehrin geleceği açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, “Öğretmenlerimizin yönlendirmesi ve desteği olmadan çocuklarımız kendi ufuklarını bulamaz. Onun için sizin bugün buradan alacağınız bilgileri, yarın okulunuzda uygulamanız, büyük bir önem arz etmektedir. Projeye destek veren, Yeşilay Cemiyetimizi, İl Milli Eğitim Müdürlüklerimizi ve siz değerli öğretmenlerimizi şimdiden tebrik ediyorum. Hedefimiz daha sağlıklı bir toplum, daha sağlıklı bir nesil, maddi ve manevi değerlerine bağlı bir gençlik oluşturmaktır. Bugün dünyanın en büyük problemi yetişen neslin kendi toplumundan yabancılaşması ve uzaklaşmasıdır. Allah bunu bizim toplumumuzdan esirgesin” ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından Vali Münir Karaloğlu, dereceye giren öğrencilere hediyeleri verip, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Bağımlılıkla, topyekun, mücadele, etmeliyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı