Haber Detayı
05 Ekim 2020 - Pazartesi 16:17 Bu haber 2832 kez okundu
 
BAGEV'den Eylül ayı enflasyon değerlendirmesi
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan Eylül ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
EKONOMİ Haberi
BAGEV'den Eylül ayı enflasyon değerlendirmesi

Tüketici enflasyonunun beklentilerin altında kaldığını belirten Başkan Çetin, 2,56 olarak açıklanan Yİ-ÜFE deki yükselişin ise üretici üzerindeki maliyet baskısındaki artışı gösterdiğini söyledi. Başkan Çetin, enflasyonla mücadelenin başarısı için toplumun TL’ye ve Merkez Bankası’na olan güveninin önemine de vurgu yaptı. 

ATSO ve BAGEV Başkanı Çetin açıklamasında şunları kaydetti:
"TÜİK tarafından açıklanan 2020 Eylül ayı enflasyonu verilerine göre TÜFE’deki artış bir önceki aya göre 0,97, Yİ-ÜFE’de 2,65 olarak açıklanmıştır. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında 11,75, yurt içi üretici fiyatlarında 14,33 olmuştur.
Eylül ayında tüketici enflasyonu beklentilerin bir miktar altında kalırken, üretici enflasyonunun arttığı, bir başka deyişle talep baskısının azalmaya, maliyet baskısının artmaya başladığı görülmektedir. Kışlık giyim fiyatları artışının Eylül ayı endekse girmemiş olması nedeniyle giyim grubu enflasyona teknik olarak olumlu katkı sağlamıştır. Giyim fiyatları ve elektrik zammı etkisi Ekim ayı endeksinde görülecektir. Diğer taraftan ekonomide Temmuz-Ağustos canlılığı zayıflamakta, pandeminin ekonomik etkileri genel ve sektörel düzeyde devam etmektedir. Uzaktan eğitim ve evden çalışma, tüketici talebindeki kayma eğitim ve giyim gibi sektörlerde talebi daraltmaktadır.
Aylık enflasyonda en yüksek artış 3,02 ile “ev eşyası” grubunda gerçekleşmiştir. Bunu 1,84 ile “ulaştırma”, 0,88 ile “eğlence ve kültür” grupları izlemiştir. “Eğitim” grubunda  0,07, “giyim ve ayakkabı” grubunda 0,03 oranında düşüş gözlenmiştir. Endekste kapsanan 418 maddeden, 62 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 314 maddenin ortalama fiyatında artış gerçekleşmiştir. Eylül ayında en yüksek artış gösteren ürün  18,65 ile patlıcan olurken bu ürünü 16,83 ile sivri biber ve 13,73 ile muz izlemiştir. En fazla düşüş ise 22,07 ile limon, 19,13 ile yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar ve 13,48 ile elma olmuştur.
Aylık enflasyona en fazla katkıyı 0,29 puanla otomobil ve akaryakıt fiyat artışları nedeniyle ulaştırma grubu yapmıştır. İkinci sırada 0,23 puanla dayanıklı mallar veya beyaz eşya ve mobilya fiyat artışları nedeniyle ev eşyası grubu gelmektedir.
Gıda grubu aylık enflasyonda 0,15 puan artış yaratmıştır. Gıda enflasyonunda yağ, bakliyat, yumurta gibi ürünlerdeki fiyat artışları da etkili olmuştur. Taze sebze ve meyve grubunda ortalama aylık fiyat artışı 1,98, yıllık artış 23 olmuştur. Antalya Toptancı Hal fiyatlarında ortalama yıllık artış 18 ile TUİK sebze-meyve enflasyonunun altındadır. Yıllık fiyat artışı domateste eksi 3.4, biber ve patlıcan gibi ürünlerde 12-14 civarındadır. Bu ürünlerde aylık fiyat artışının yıllık artışa eşit olduğuna dikkat edilmelidir.
Tarımsal girdi maliyetlerinde artış ve ihracat artışı fiyatlarda artışa yol açsa da ürüne göre önemli farklılıklar bulunmaktadır. Sebze ve meyvede mevsim geçişi nedeniyle bu dönemde aylık artışlar öne çıkacaktır.
Eylül ayında Yİ-ÜFE veya üretici fiyatlarında gıda grubu dışında tekstil, metal, otomotiv,  kimyasal girdi, plastik, kağıt gibi temel girdilerde aylık fiyat artışları 3 ve 5 arasında gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz aylardaki döviz kuru artışları tüketici enflasyonuna henüz yansımasa da üretici fiyatlarına yansımıştır. Petrol fiyatlarının yatay seyri ve küresel enflasyonun düşük kalması ülkemizde de enflasyonu sınırlayıcı etki yapmaktadır. Merkez Bankası enflasyonda döviz kurunun rolünü dikkate alarak sıkılaştırma adımlarına başlamıştır, ancak enflasyon hedefinde başarı kurların seyrine ve toplumun Türk Lirasına ve Merkez Bankası enflasyon hedefine güvenine bağlı olacaktır.
Bölgemizdeki TÜFE oranı, aylık bazda 0,82, dokuz aylık bazda 8,80 ve yıllık bazda 11,77 olarak gerçekleşmiştir. Bölgemizde ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre sırasıyla en yüksek artış 1,94 ile “ev eşyası”, 1,90 ile “ulaştırma” ve 1,39 ile “sağlık” harcama gruplarında olmuştur. Yıllık enflasyonda ise en yüksek artış  30,82 ile “çeşitli mal ve hizmetler”,  17,14 ile “sağlık” ve  12,86 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” gruplarında gerçekleşmiştir. Bölgemiz enflasyonu gıdada Türkiye ortalamasının altında, sağlık, eğitim, çeşitli mal ve hizmetler gruplarında üzerindedir.
Bölgemizde enflasyon aylık bazda Türkiye ortalamasının altında, dokuz aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde kalmıştır. Bu oranlara göre Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi, 26 bölge arasında aylık bazda on dokuzuncu, dokuz aylık bazda sekizinci sırada, yıllık bazda ise on beşinci sırada yer almıştır.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Ömer KARÇA
Etiketler: BAGEV'den, Eylül, ayı, enflasyon, değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı