Haber Detayı
09 Haziran 2018 - Cumartesi 17:56
 
AYDES uygulaması ilk kez denendi
Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Antalya için hazırlanan ve onaylanarak yürürlüğe giren Antalya İl Afet Müdahale Planı (TAMP - Antalya) gereğince ASAT’ta “Antalya İli Masabaşı Tatbikatı” düzenlendi.
YAŞAM Haberi
AYDES uygulaması ilk kez denendi

 

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Antalya için hazırlanan ve  onaylanarak yürürlüğe giren Antalya İl Afet Müdahale Planı (TAMP - Antalya) gereğince ASAT’ta “Antalya İli Masabaşı Tatbikatı” düzenlendi.

Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ASAT) ev sahipliğinde gerçekleştirilen tatbikatta planın uygulanabilirliği test edildi. Tatbikatta görevli tüm hizmet gruplarının eş zamanlı olarak “Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES)” uygulamasını kullanması ilk defa gerçekleşti. Tatbikat ayrıca Afet Müdahale Planı’nın işlerliğinin ve uygulanabilirliğinin test edilmesi, hizmet grupları arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, varsa eksikliklerin ve aksaklıkların tespit edilmesi anlamında da Antalya için bir ilk teşkil etti.

Tatbikat senaryosu başarıyla uygulandı

Tatbikat senaryosuna göre Antalya Körfezi merkezli 6.3 büyüklüğünde meydana gelen deprem neticesinde, hizmet gruplarının olaylara müdahale planlamaları, intikal işlemleri ve afetzedelere ait veri girişleri AYDES uygulaması üzerinden gerçekleştirildi. Uygulama üzerinde hizmet gruplarının olay yönetimleri, planlara olan hâkimiyetleri ve hizmet grupları arasındaki uyum test edilmiş oldu.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: AYDES, uygulaması, ilk, kez, denendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı