Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 16:14 Bu haber 4293 kez okundu
 
Avukatlar, çocuk istismarında cezaların artırılmasını istedi
Son günlerde Türkiye’de çocuk istismarına yönelik olayların artması avukatları harekete geçirdi. Antalya Barosu Manavgat Temsilciliği Çocuk Hakları Kurulu adına açıklama yapan Av. Dilek Ünal, “Maalesef ki ceza adalet sistemi içerisinde; yargılamaların çok uzun sürmesi, takdiri indirim sebeplerinin uygulanma biçimi, yetersiz delil toplanması gibi sebepler, mevcut yaptırımları caydırıcı olmaktan uzaklaştırmaktadır” dedi.
YAŞAM Haberi
Avukatlar, çocuk istismarında cezaların artırılmasını istedi

 

Son günlerde Türkiye’de çocuk istismarına yönelik olayların artması avukatları harekete geçirdi. Antalya Barosu Manavgat Temsilciliği Çocuk Hakları Kurulu adına açıklama yapan Av. Dilek Ünal, “Maalesef ki ceza adalet sistemi içerisinde; yargılamaların çok uzun sürmesi, takdiri indirim sebeplerinin uygulanma biçimi, yetersiz delil toplanması gibi sebepler, mevcut yaptırımları caydırıcı olmaktan uzaklaştırmaktadır” dedi.

Türkiye’de yaşanan çocuğa cinsel istismar olaylarında yaşanan artışa dikkat çeken Manavgatlı Avukatlar, Manavgat Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak mevcut ceza adalet sisteminde iyileştirmeler yapılmasını istedi.

Antalya Barosu Manavgat Çocuk Hakları Kurulu adına konuşan Av. Dilek Ünal, “İstanbul'un Küçükçekmece İlçesi'nde 5 yaşındaki çocuğumuzun yaşadığı vahşet sebebi ile tüm Ülke derin üzüntü yaşamıştır. Cinsel, fiziksel, duygusal her türlü istismara maruz kalmış ve istismar riski ile karşı karşıya olan tüm çocuklarımız için Antalya Barosu Manavgat Çocuk I lakları Kurulu olarak basın açıklaması yapma gereği doğmuştur” diye konuştu.

Çocuk istismarı olaylarının telafisinin mümkün olmadığını vurgulayan Ünal, “Hayat; başta mağdur çocuklarımız olmak üzere tüm aile fertleri bakımından artık eskisi gibi olmayacak, verilen cezalar ne olursa olsun yaşanan olaylar geriye döndürülemeyecektir. Maalesef ki ceza adalet sistemi içerisinde; yargılamaların çok uzun sürmesi, takdiri indirim sebeplerinin uygulanma biçimi, yetersiz delil toplanması gibi sebepler, mevcut yaptırımları caydırıcı olmaktan uzaklaştırmaktadır. Ceza adalet sisteminin amacına uygun işlemesi için; mevcut düzenlemelerdeki eksikliklerin araştırılması, yasal zeminin emin ve etkin bir şekilde oluşturulması bir gereklilik değil, zorunluluk halini almıştır” diye konuştu.

Ünal konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve UNICEF'in 2010'da Türkiye'de 6 ilde yaptıkları çalışmada; istismarın en çok okul ve mahalle ortamında gerçekleştiği bildirilmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan verilere göre; istismara uğramış çocuk sıralamasında Antalya 4. sırada yer almaktadır. Türkiye genelinde kadınların 26'sı 18 yaşından önce evlenmiştir. Türkiye'de kadınların 9'u 15 yaşından önce cinsel istismara maruz kalmıştır. Çocuğun cinsel istismarı vakıası, kentsel yerleşim alanlarında kırsal bölgelere göre 3 kat fazladır. İstismarın il ve bölge düzeyinde; en sık İstanbul ilinde ve Akdeniz bölgesinde olduğu bildirilmiştir. Tüm bu vahim verilerin adli merciler nezdinde tespit edilebilmiş olanlar olduğu düşünüldüğünde tablo daha da vahim hale gelmektedir.

İlçemizde de çocukların mağdur olduğu veya suça sürüklendiği dosyaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kurulumuz, Manavgat Adliyesi nezdinde, korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocukların haklarının gözetilmesi aşamasında "çocuğun üstün yararı" ilkesini esas alarak hukuki sürece katkıda bulunmaktadır. Çocuklarımızın huzur ve güven ortamı içerisinde; dostluk, barış, evrensel kardeşlik kavramlarıyla ve öz güçlerinin farkına varılması bilinci ile yetişmesi gayemizdir. Belirtmek isteriz ki;

On sekiz yaşından küçük olan herkes çocuktur. Çocuğun üstün yararı temel ilkedir. Çocukların yaşama ve gelişme hakları vardır.

Her çocuk bir isme sahip olma ve vatandaşlık edinme hakkına sahiptir. Her çocuk görüşlerini serbestçe ifade edebilmelidir.

Çocuğun zararlı etkenlerden, şiddetten, istismar ve sömürüden korunma hakkı vardır. Her çocuk haklarını bilme, öğrenme ve eğitim hakkına sahiptir.

Çocukların gelişiminde öncelikle sorumlu aileleridir ancak devletler gerekli önlemleri alır. Çocuklar dahil hiç kimse renklerine, cinsiyetlerine, tabiiyetleri ve inançlarına göre farklı muameleye tabi tutulamaz. Çocuk işçi olmaz.

Engelli çocuklar için özel bakım ve eğitim uygulanmalıdır.

Mülteci sayılan bir çocuk, bulunduğu ülkedeki çocuklarla aynı haklara sahiptir.

Devletin asli görevi çocukları korumaktır. Bu sorumluluk; evde, okulda, mahalle arasında çocuğu çevreleyen her an ve yerde, kapsayıcı bir sorumluluktur. Bu sorumluluk, kısıtlanamaz ve kaçınılamaz bir sorumluluktur. Devlet; bu sorumluluğun icrasında başta adalet olmak üzere tüm kurumlarını yetkin kılmakla mükelleftir. Bu sebeple insani ve mesleki kimliğimizle, zihinlerimizde ve vicdanlarımızda yer bulabilecek, etkili yaptırım ve uygulanmaların sağlanması için destekçi ve takipçi olacağımızı duyuruyoruz”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Avukatlar,, çocuk, istismarında, cezaların, artırılmasını, istedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı