Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 16:40
 
Atılan iftirayla hayatları kararıyordu
2012 yılında yaşanan bir kavgada, darp edilen kişinin parasının ve cep telefonunun da çalındığını ihbar etmesi nedeniyle görülen gasp davasında haklarında mahkumiyet kararı verilen 4 kişinin cezası, 10 Mayıs 2018 tarihinde Yargıtay tarafından onandı. Yargıtay’ca onaylanan kararın ardından 4 kişiden biri tutuklanırken, diğer 3’ü firar etti. Olaydan Yargıtay’ın onama kararı ile haberdar olan ailelerin 1 yıl süren hukuk mücadelesi sonucunda darp edilen kişinin iftira attığı ve bir kişinin de yalancı tanıklık yaptığı belgelenirken, haklarında kamu davası açıldı.
ASAYİŞ Haberi
Atılan iftirayla hayatları kararıyordu

 

2012 yılında yaşanan bir kavgada, darp edilen kişinin parasının ve cep telefonunun da çalındığını ihbar etmesi nedeniyle görülen gasp davasında haklarında mahkumiyet kararı verilen 4 kişinin cezası, 10 Mayıs 2018 tarihinde Yargıtay tarafından onandı. Yargıtay’ca onaylanan kararın ardından 4 kişiden biri tutuklanırken, diğer 3’ü firar etti. Olaydan Yargıtay’ın onama kararı ile haberdar olan ailelerin 1 yıl süren hukuk mücadelesi sonucunda darp edilen kişinin iftira attığı ve bir kişinin de yalancı tanıklık yaptığı belgelenirken, haklarında kamu davası açıldı.

Yayla Mahallesi’nde bulunan Göktürk Parkı’nda 20 Şubat 2012’de S.G.’i darp ederek, içinde 230 lira para ve cep telefonunu zorla aldıkları iddiasıyla Y.Y., A.K., H.E. ve O.G. hakkında Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Birden fazla kişiyle silahlı yağma’ suçundan dava açıldı. Duruşmalarda sanıklar, haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme, şikayetçi olan S.G.’in ve duruşmada dinlenilen tanık G.Y.’un ifadeleri doğrultusunda sanıklardan H.E., O.G. ve A.K. 10’ar yıl, olay tarihinde 18 yaşından küçük olan Y.Y. hakkında 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Sanıkların cezaları Yargıtay 6’ncı Ceza Dairesi’nin 10 Mayıs 2018 tarihli kararıyla onandı. Hükmün onanmasının ardından sanıklardan Y.Y. yakalanarak cezaevine konurken, diğer sanıklar firar etti.

Sanıklardan O.G.’in ailesi, Yargıtay kararı onayıp hüküm onandıktan sonra davadan haberlerinin olması üzerine Antalya Barosu avukatlarından Ertekin Kök’le birlikte hukuk mücadelesi başlattı. Ailenin avukatla birlikte yaptığı araştırmada, tanık G.Y.’un olay yerinde olmadığı ve gasp edildiği iddia edilen cep telefonuyla olaydan 1.5, 2 saat sonra şikayetçi S.G.’in arkadaşlarıyla görüşmeler yaptığı baz istasyonu ve telefon konuşma kayıtlarıyla belgelendi.

Avukat Ertekin Kök, Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak şikayetçi S.G. hakkında ‘iftira atmak’; tanıklık yapan G.Y. hakkında da ‘yalancı tanıklık’ yapmaktan suç duyurusunda bulundu. Başvuruyu inceleyen Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, tarafından hazırlanan iddianameyle şüpheliler S.G. ve G.Y. hakkında asliye ceza mahkemesinde kamu davası açıldı.

Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran avukat Ertekin Kök, “Hükümlülerin yalan tanık beyanlarıyla mahkumiyet hükmü aldıklarını, mahkemece yeminli tanık olarak dinlenen G.Y. hakkında yalan tanıklıktan, şikayetçi S.G. hakkında ise iftira suçundan kamu davası açıldı. Dava sonuçlarına göre, hükümlülerin beraat etme ihtimali mevcuttur. Bu nedenle hükümlülerin infazının durdurulması ve yargılamanın yenilenmesini talep ediyoruz” dedi.

Başvuru dilekçesini değerlendiren mahkeme heyeti, cumhuriyet savcısının, “Davayla ilgili yeni olaylar ve yeni delillerin ortaya konulduğu, yeni olay ve delillerin hükümlünün beraatını veya daha hafif bir cezayı içeren kanun hükmünün uygulanması ile mahkum edilecek nitelikte olduğu anlaşılmakla söz konusu talep doğrultusunda yargılamanın yenilenmesine ve tedbiren infazın durdurulması talep olunur” görüşünü de dikkate alarak hükümlüler hakkında infazın durdurulmasına karar verdi. Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi kararında şu ifadeler kullanıldı:

“Yargılamanın yenilenmesi için Ceza Mahkemeleri Kanunu’nun (CMK) 311’nci maddesi b fıkrasında, ‘Yemin verilerek dinlenilmiş olan bir tanık veya bilirkişinin hükmü etkileyecek biçimde hükümlü aleyhine kasıt veya ile gerçek dışı tanıklıkta bulunduğu veya oy verdiği anlaşılırsa’ yargılamanın yenilenmesi için belirtilen nedenler arasındadır. O.G. müdafii Ertekin Kök’ün sunduğu dilekçe ve S.G. ile G.Y. hakkında Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesi birlikte değerlendirildiğinde, yargılamanın yenilenmesine dair talebin kabule değer olduğu anlaşıldığından, bu aşamada hükümlüler yönünden hak kaybına sebebiyet verilmemesi amacıyla söz konusun ilamların infazının durdurulmasına karar verildi.

O.G.’in ailesi, infaz kararını aldıkları avukat ofisinde büyük sevinç yaşadı. Mutluluklarını çalışanlar ve avukatla paylaşan anne Sultan G., oğlunun kendilerine olayı ve mahkeme safhasını hiç haber vermediğini, birkaç avukatla görüşüp olayı anlattığını onların ‘bir şey olmaz, buradan ceza çıksa bile Yargıtay’da bozulur’ demelerine inandığını söyledi. Oğlu O.G.’ın üniversitede Fen Bilgisi öğretmenliği bölümünden mezun olduğunu, KPSS sınavına Türkiye 212’ncisi olduğunu anlatan anne Sultan G. oğlunun olayı kendilerine anlatmadığını belirtti. Anne Sultan G., “Oğlum utanmış. Gasp, bir genç, üniversiteyi bitirdi, utanmış söylemeye. Yargıtay’ın bozacağını düşünmüş, çünkü hiçbir araştırma yapılmamış, telefon sinyali araştırılmamış. Buradaki mahkeme kararını gösterdiği avukatlar, ‘Bu çok basit bir şey, bunu Yargıtay bozar’ demişler. Oda biraz rahatlamış” dedi.

İnfazların durdurulması kararının ardından mutluluğunu ifade edecek kelime bulamadığını belirten Sultan G., ““Çok mutluyum, hayatım geri geldi. Olay aslında çok basit. 4 tane genç, herkesin kavga edebileceği gibi kavga etmiş. Ailelerine söylememiş, hiç haberimiz yok. Sonra karşı taraf, ‘Ceketimiz kayboldu, içinde telefonumuz vardı’ diye şikayetçi olunca gaspa dönüşmüş olay ve gasptan ceza almışlar. Ceza alıp ve bir de onandıktan sonra bizim haberimiz oldu. 1 yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz” diye konuştu. Oğlunun üniversiteyi bitirdiğini ve çok başarılı olduğunu anlatan anne Sultan G., “Geçen sene KPSS sınavında 85 puan aldı ve Türkiye’de 212’ncisi oldu. Tam atama bekliyorduk biz, olayı duyunca başımızdan kaynar su döküldü resmen. Hiç beklemediğimiz bir şey, bu suç yüzünden 1 yıldır firarda, ataması da yapılamadı. Çok mağdur olduk. Yüksek Lisans yapıyordu 2’nci sınıfa geçmişti” dedi.

O.G.’in babası Hüsrev G.’de adaletin tecelli edeceğine inandığını belirterek; “Bu bizim için ve hayata başlayan çocuğumuz için önündeki en büyük engeldi. Bu, haksız yere suçlanarak bu cezayı alması onun geleceğini karartacak bir karardı. Bu düzeldiği için, adalet tecelli ettiği için Allah’a dua ediyorum” dedi.

Müvekkili O.G.’in annesinin son 1 yıldır neredeyse her gün ofisine gelerek gözyaşı döktüğüne şahit olduğunu belirten Avukat Ertekin Kök de, “Bu olayın çok güzel 2 yönü var. Bir, adalete gerçekten sonuna kadar güvenileceğini net göstergesi. İkincisi de iftara atmanın, haksız yere birini itham etmenin sonuçlarının bir gün mutlaka kendine dönebileceğine de, iftiranın atana da ne kadar zarar verebileceğine gösteren bir olguyla karşı karşıyayız” dedi. Olayın aslında basit bir kavga ve darp olduğunu anlatan Ertekin Kök, sözlerini şöyle sürdürdü:

“4 genç 7 yıl önce bir kavgaya karışıyor, çocuklar üniversite tahsili için gittiklerinde davayı çok iyi takip edemiyorlar. İthamdan dolayı aileleriyle de durumu çok iyi paylaşamamışlar ki, dövülen çocuk, ‘nasıl olsa darptan bir şey olmaz’ diyerek bir itham ve iftirayla ‘kavga esnasında ceketimi de aldılar, cebinde cep telefonumda vardı’ diyerek ve buna ilişkin bir tanıkla olayı darptan çıkarıp, gaspa dönüşmesine neden olmuş. Sonraki süreçte yaptığımız mücadele ve Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hassas çalışmasıyla tanığın olay yerinde olmadığı, gasp edildiği iddia edilen telefonla kavgadan sonra 1.5, 2 saat daha rutin bir şekilde görüşme yapıldığı ortaya çıktı. İftirayı atana, iftira suçundan iddianame düzenlendi ve kamu davası açıldı, mahkemede tanıklık yapan kişi hakkında da yalancı tanıklıktan kamu davası açıldı. O davaların neticesinde bu çocuklar üzerilerine yapışan, ‘gasp’ gibi kişinin kendini, ailesini ve geleceğini etkileyecek bir sicilden kurtulma imkanına kavuştular”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Atılan, iftirayla, hayatları, kararıyordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı