Haber Detayı
29 Mart 2020 - Pazar 19:37 Bu haber 7861 kez okundu
 
Atay Uslu'dan çiftçilere destek açıklaması
Ak Parti Antalya Milletvekili ve TBMM Akdeniz-Pa Komisyonu Başkanı Atay Uslu, desteklerin çiftçimizi bir nebze daha rahatlatacağını ifade etti.
EKONOMİ Haberi
Atay Uslu'dan çiftçilere destek açıklaması

Desteklerin çiftçimizi bir nebze daha rahatlatacağını ifade eden  Atay Uslu şunları ifade etti: "Çiftçiye finansal destekler ve mali kolaylıklar açıklanmaya devam ediyor.Geçen hafta Hükümet ve Tarım, Orman Bakanlığı, Ziraat Bankalarından ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden Çiftçilere verilecek faizsiz ve indirimli kredi desteğini açıklamıştı. Bu hafta da, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarımsal kredi ödemelerinin faizsiz ertelenmesi dahil önemli destekler açıkladı. “

Antalya Milletvekili Atay Uslu, açıklamasının devamında şu bilgileri verdi: ” Koronavirüs (Kovid-19)’un ekonomik etkilerini azaltmak ve tarımsal üretimin kesintiye uğramaması için Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kredi ödemelerinde düzenlemeler yaptı. 
Bu Kapsamda; 30 Nisan tarihine kadar yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takipleri durdurulmuş olup, bu çerçevede yeni takip işlemleri yapılmayacak, ihtiyati haciz kararları icra edilmeyecek.
Kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler, takip hesaplarına aktarılmadan önce 3 ay yerine 6 ay beklenecek.
Çiftçilerimizin kredi borçları sebebiyle sicillerinin bozulmasına engel olunacak ve Risk Merkezi’ndeki siciline mücbir sebep notu düşülmesi sağlanacak.
Vadesi Nisan ve Mayıs aylarında dolacak olan kredilerin anapara ve faiz tutarları 2 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.”
Atay Uslu’nun açıklaması şöyle devam etti: ” Bu zor günlerde çiftçimizi desteklemek için yeni çalışmalar yapmaktayız. Çiftçiye finansal destek verilmesi ve mali kolaylıklar sağlanması konusundaki çalışmalar nedeniyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Hükümetimize, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a teşekkürlerimizi sunarız. Yaş meyve ve sebze ihracatında, zaruri uygulanmak zorunda olunan taşıyacıların 14 günlük karantina süresi gibi koronovirüsün ortaya çıkardığı engelleri aşma konusunda Ticaret Bakanlığımız, Tarım ve Orman Bakanlığımız gerekli çalışmaları yapıyor. 
Dünyamız zor günlerden geçiyor. Bu süreç birlik beraberlik ve tedbirlere uyum ile inşallah aşılacaktır. Evde kalmak, fiziksel mesafeyi koruma kurallarına riayet edelim. Güçlü bağışıklık sistemi için meyve ve sebzeyi bol bol yiyelim. Tedbirleri tek tek Alacağız, Biz güçlü bir Milletiz, birlikte başaracağız. ”

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Atay, Uslu'dan, çiftçilere, destek, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı