Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 10:43
 
Arazi anlaşmazlığı cinayetinde ilk duruşma yapıldı
17 Mart 2019 günü Serik’te iki aile arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle yaşanan gerginlikte Mehmet Ali Merih ve Rüştü Merih’i av tüfeği ile öldürdüğü iddiası ile tutuklanan S.Ü.’nün yargılanmasına Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ağabeyinin elleri havada ateş etmemeleri için yalvardığını iddia eden Mehmet Ali Merih’in kızı Emine Ç., “Orada elleri havada ağabeyimi canavarca, gözleri dönmüş bir vaziyette katlettiler” dedi.
ASAYİŞ Haberi
Arazi anlaşmazlığı cinayetinde ilk duruşma yapıldı

Serik ilçesinde geçen 17 Mart günü S.Ü. tarafından aralarında arazi anlaşmazlığı olduğu akrabaları Mehmet Ali Merih ve Rüştü Merih’i av tüfeğiyle vurarak öldürülmesi davası başladı. Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık S.Ü. ile tutuksuz sanıklar oğlu S.Ü., eşi G.Ü. ve diğer çocukları H.Ü., A.Ü., B.K., G.G., damadı H.G.’yle birlikte, öldürülen Mehmet Ali Merih ve Rüştü Merih ile saldırıda yaralanan Mesudiye K., yakınları ve tarafların avukatları katıldı.

Kimlik tespitinin ardından ifadesi alınan tutuklu sanık S.Ü., yaşadığı rahatsızlık nedeniyle sesi kısık olduğundan ifadesini mübaşir yardımıyla verdi. Cinayetlerin işlendiği tarlanın miras olarak kaldığını ve daha önceden paylaşım yapıldığını belirten S.Ü. olay günü ailesiyle birlikte sabah tarlaya gittiklerini ve öğlene kadar ağaç dikimi yaptıklarını, öğlen eve gelip yemek yediklerini ve saat 15:00’te yeniden gittiklerini anlattı. Tarlaya vardıklarında Mehmet Ali Merih, Rüştü Merih, S.B.’le bazı insanların olduğunu söyleyen S.Ü., “Bana aramızdaki anlaşmazlık olan yeri göstererek fidan dikemeyeceğimi söylediler. Bende zaten oraya fidan dikmeyeceğimi söylememe rağmen aramızda tartışma çıktı. Tartışma büyüyünce S.B., oğlu A.B., Mehmet Ali Merih ve oğlu Rüşte Merih ile M.K. bana ve aileme kazma ve kürekle saldırdı. Bunun üzerine bende koşarak arabama gittim, arka koltukta buluna ruhsatsız av tüfeğini aldım ve korkutma amaçlı olarak buraya gelmeyin dedim. Bunun üzerine Mehmet Ali Merih oğlu S.Ü.’a bıçak çekti, salladığı bıçak oğlumun elbisesini sıyırdı. Bende bunun üzerine av tüfeğiyle korkutma amaçlı ateş ettim. Üzerime gelince kendimi korumak için sayısını hatırlamadığım defa ateş ederek geriye kaçtım. Tüfeğimde 9 fişek vardı, kaç tanesini attığımı hatırlamıyorum” dedi.

Ateş etmesinin ardından kimin yaralandığını görmediğini ve bu sırada kendisine kimsenin ‘Ateş et, bunları öldür’ demediğini söyleyen S.Ü. olayın ardından Gebiz Jandarma Karakolu’na giderek teslim olduğunu anlattı.

Sanık S.Ü.’ın ifadesinin ardından diğer sanık oğlu S.Ü.’da olay olmadan önce köy muhtarını ve 2 dayısını arayarak, şikayetçilerle aralarındaki sorunu çözmek için yardımcı olmalarını ve kendilerini barıştırmalarını istediklerini ama kimsenin yardım etmediğini belirtti. Kendilerinin öğleden sonra tarlaya gittiklerini şikayetçilerinde tarlada ağaç fidanı dikmeye başladıklarını gördüklerini anlatan S.Ü., “Ben araçtan inince tarlaya doğru gittim. Birden babamın elinde tüfek gördüm. Önce korkutmak için havaya doğru ateş etti. Ben kendisine doğru koşarak elindeki tüfeği almak istedim, Rüştü Merih’te koşarak bizim üzerimize gelince ben, ‘Rüştü abi gelme’ dedim ama beni dinlemedi. Kavga etmeye başladık. Bu sırada Mehmet Ali Merih elinde bıçakla bana saldırdı. Ben kendimi yana atıp yere düştüm. Bu sırada babam ateş ediyordu. Ayağa kalktığımda Mehmet Ali Merih ve Rüştü Merih yerde yatıyordu. Mesudiye K.’ın nasıl yaralandığını görmedim” diye konuştu. Duruşmada diğer sanıklarda olayı anlattı.

Duruşmada ifade veren şikayetçi M.K., olay günü sabahtan mevlüde gittiklerini öğleden sonra eşiyle birlikte kayınpederinin çalıştığı tarlaya yardım etmek amacıyla gittiklerini belirtti. Kendileri tarlada çalışırken, S.Ü., Mehmet Ali Merih’in yanına gelerek, tarla sınırını konuştu. Orada herhangi bir tartışma yaşanmadı ve sanık S.Ü. telefonla konuşarak yanımızdan ayrıldı. Yaklaşık yarım saat sonra S.Ü. ve babası S.Ü. pikap türü bir araçla geldi. Emine Ç., ‘Baba ellerinde tüfek var’ diye bağırdı. Baktığımda S.Ü.’ın elinde av tüfeği vardı ve bize doğru doğrultulmuş vaziyette koşarak geliyordu. S.Ü., bize doğru ateş etmeye başladı. Arkasından gelen S.Ü.’da ‘Baba sık, sık’ diye bağırıyor ve elinde olan av tüfeği şarjörlerini bittikçe babasına veriyordu. S.Ü. önce eşim Mesudiye K.’a ateş etti ve sol kolundan yaraladı. Ardından Mehmet Ali Merih ve Rüştü Merih’in yanlarına gelerek karın bölgelerine ateş etti. Bu esnada S.Ü.’ın eşi ve kızları, ‘Sık, bunları öldür’ diye bağırıyordu” dedi.

İfadelerin alınmasının ardından mahkeme heyeti, sanık S.Ü.’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek dosyadaki eksiklerin giderilmesi için davayı ileri bir tarihe erteledi.

Duruşmanın ardından gazetecilere açıklamada bulunan öldürülen Mehmet Ali Merih’in kızı Emine Ç., olay günü tarlada ağaç fidanı diktiklerini anlatarak şunları söyledi:

“S.Ü. geldi, ‘Sınır burası mı?’ dedi. Babamda ‘Herkesin ki eşit’ dedi. Ağabeyimde ‘ölçelim’ dedi. S.Ü., hiçbir şey demeden telefon açarak arabaya tek başına binerek gitti. Daha sonra babasıyla birlikte geldi. Babası vücuduna kütüklük diyorlar, onu bağlıyordu. Ve ardından arkasına şarjörü taktı. S.Ü.’da arabadan silahı çekti, babasına verdi. Babası da ateş ederek yürümeye başladı, ben o arada ‘Baba silah var bunlarda’ diye bağırdım. O arada ilk dayım S.B.’e ateş edildi. Bunun üzerine S.B., ‘Siz ne yapıyorsunuz, yapma dayıoğlu’ diyerek kaçmaya başladı. Benim yanımdan da mermiler geçmeye başladı ve kaçmaya başladım. Daha sonra ablam, ‘Ben vuruldum’ diye bağırdı. Bunu duyunca ben kalakaldım. Bu sırada babam ‘Ne yapıyorsunuz’ deyince anında öldürdüler. Ağabeyim elleri havada ‘Yapmayın, Ne yapıyorsunuz, Sıkmayın. Halaoğlu sıktırtma, S. sıktırtma’ diye bağırdı. Bu sırada G.Ü., ‘Bugün burada bu kan dökülecek. Hepinizi öldüreceğiz’ dedi.  Bu sırada S.Ü.’ın kızı, ‘Yapma dede’ dedi. G.G.’de ‘çekil halam çekil. Deden sıksın öldürsün’ dedi. Kız tekrar ellerinden kurtuldu, bu sefer S.Ü. çekti kızı. Bu sırada şarjör yere düştü. S.Ü. aldı, silaha taktı. Ağabeyim, ‘yapmayın etmeyin’ diye çok yalvardı. Orada elleri havada ağabeyimi canavarca, gözleri dönmüş bir vaziyette katlettiler.”

Mehmet Ali Merih’in büyük kızı ve olayda omzundan yaralanan Mesudiye K.’ta; tarlada ağaç diken babasına yardım için gittiklerini belirterek, “Babam Mehmet Ali Merih ve eşim M.K. ağaç (fidan) taşıyordu, Biz ağaç ekmeye başladık. Bu sırada Emine Ç. bağırdı, ‘Bunlar silahla geliyor, kaçın baba, kaçın aba’ dedi. Bu sırada bende baktım, S.Ü. eline aldığı tüfeği babasına verdi, ‘Baba sık’ diyordu. Yanında da diğer çocukları da vardı. ‘Sık öldür’ diyorlardı. 4-5 el S.B.’le Emine Ç.’e sıktılar. Bu sırada ben yere yattım, B.K., ‘Baba yere yatıyor, sık sık’ dedi.  Ben omzumdan vuruldum, yerde kaldım ve yerden kalkamadım. Ama kalksam vuracaklardı zaten. Beni ölü diye bırakıp gittiler orada. Bu sırada babam Mehmet Ali Merih benden tarafa yöneldi. Bunun üzerine ona doğru ateş ettiler. Bu sırada şarjör bitti. S.Ü., babasının ardından siyah bir şey alıp taktı. Sonra ‘Sık baba’ dedi. S.Ü.’ın eşi ve çocukları da geldi aynı şeyleri söyledi. Bu sırada kardeşim Rüştü Merih, ‘Dayı ne yapıyorsun, sıkmayın. Alın elinden şunun tüfeği’ diye bağırdı. Bu sırada G.Ü., ‘Sık bu deliye, bir fazla sık. Ölsün gebersin’ dedi. Ateş ettikten sonra mermiler bitince gitmeye durdular. Bu sırada Emine Ç., ‘Siz nereye gidiyorsunuz, Duymadık mı sizin dediklerinizi’ deyince G.Ü. geri dönüp (yerde yatan) babama bir çapa vurdu. Ardından A.Ü.’da (yerdeki) Rüştü Merih’e çapayla vurdu” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Arazi, anlaşmazlığı, cinayetinde, ilk, duruşma, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı