Haber Detayı
07 Temmuz 2018 - Cumartesi 09:43
 
Antalya Polisi’nden ailelere uyarı
Son günlerde yaşanan çocuk kaçırma ve kayıp vakalarının artması üzerine harekete geçen Antalya İl Emniyet Müdürlüğü anne ve babalara uyarılarda bulundu.
ASAYİŞ Haberi
Antalya Polisi’nden ailelere uyarı

 

Son günlerde yaşanan çocuk kaçırma ve kayıp vakalarının artması üzerine harekete geçen Antalya İl Emniyet Müdürlüğü anne ve babalara uyarılarda bulundu.

Okulların tatil olması ve yaz sıcakları nedeniyle çocukların büyük zamanlarını dışarıda arkadaşları ile geçirdiğine dikkat çeken Antalya İl Emniyet Müdürlüğü, anne ve babalara çocuklarının korunması için uyarılarda bulundu.

Antalya İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada: “Ailesinin gözetimi altında olan bir çocuk kaybolmaz. Gözümüzden bile sakındığımız çocuklarımızı gözümüzün önünden ayırmamalı, çocuklarımızı ne tür tehlikelerle karşı karşıya kalabilecekleri konusunda bilinçlendirmeliyiz.

Anne ve babalar dikkat! Çocuklarınızın kendilerini koruyabilmeleri için yapılması gerekenler:

- Çocuğunuzun tanımadığı kişilerle fiziksel temas kurmasına izin vermeyin,

- Tanımadığı kişilerden uzak durmasını söyleyin. Tanıdığı bir kişiyle bile olsa hiçbir yere sizin onayınız olmadan gitmemesi gerektiğini anlatın.

- Tanımadığı bir kişi tarafından vücuduna dokunulduğunda çocuğunuza nasıl tepki vermesi gerektiğini öğretin.

- Çocuklarınıza tanımadıkları kişilerden yiyecek, içecek, ilaç gibi maddeler almaması gerektiğini öğretin.

- Çocuklarınızı tehlikeli ve sakıncalı yerler hakkında bilgilendirin, terk edilmiş yerler, inşaat alanları ve ıssız sokaklara gitmemeleri gerektiğini öğretin.

- İnternet ortamında görüştüğü kişilere dikkat edin.

- Çocuğunuzun adını her yere yazmayın. Çocuğunuzun fotoğraflarını ismiyle birlikte sürekli sosyal medyada paylaşmayın.

- Telefon numaranızı ve acil ihbar hatlarını ( 155-156-112) ezberletin. Güvenlik görevlileri, polis, jandarma gibi güvenebilecekleri kişileri ve okul, hastane, karakol, cami gibi yardım isteyebileceği yerleri çocuklarınıza öğretin.

- Çocuğunuzun tanımadığı kişilerin arabalarından uzak durması gerektiğini ve gelebilecek tehlikelere karşı arabanın gittiği yönün tersi istikametinde koşmasını öğretin.

- Çocuğunuzun kaybolduğunda güvenlik güçlerinden yardım istemesi gerektiğini öğretin.

- Çocuğunuz için acil durumlar karşısında gizli bir kod icat ederek "Anne ve baba adı ne? aile şifremizi söyle? diye sormasını isteyin.

- Parkta ya da sokakta oyun oynarken çocuklarınızı sürekli izleyin. Görebileceğiniz bir alanda oyun oynamasına izin verin. Gün içinde yaptıklarından haberdar olun. Arkadaşlarının ve ailelerinin isimlerini ve iletişim bilgilerini kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.

- Çocuklarınıza kaybolduklarını fark ettiklerinde oldukları yerden uzaklaşmaması gerektiğini anlatın.

- GPS sayesinde ve çeşitli mobil konum uygulamaları ile çocuğunuzun nerede olduğunu öğrenin ve şarjının ne kadar kaldığını takip edin.

- Kendini tehlikede htiği anda "Ben onu tanımıyorum" diye bağırmayı öğretin.

- Tanımadığı kişilerle asansöre binmemesi gerektiğini söyleyin.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Antalya, Polisi’nden, ailelere, uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı