Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 19:48 Bu haber 1663 kez okundu
 
Antalya'nın akademili bilge kadınları
Tarımın en önemli unsurlarından olan çiftçi kadınların potansiyelinin ve tarımsal üretimdeki etkinliklerinin artırılması, toplumsal statülerinin geliştirilmesi için Türkiye'de bir ilk olarak Antalya'da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi'nde 12. ders Döşemealtı ilçesinin kadın çiftçilerinin yoğun katılımıyla Döşemealtı Belediyesi Toplantı Salonunda başladı.
EĞİTİM Haberi
Antalya'nın akademili bilge kadınları

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanlığı, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi işbirliği ile kurulan akademi kapsamında 12. ders çok sayıda kadın çiftçinin katılımıyla Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Öğretim Üyesi Dr. Zafer Alpkent tarafından anlatılan “Gıda Hazırlama Sürecinde Hijyen” başlıklı eğitimi ile gerçekleşti.
2020 yılı Nisan ayına kadar sürecek eğitimlerde bugüne kadar kadın çiftçilere Akdeniz Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Prof. Dr. Şule Orman, Prof. Dr. İbrahim Yılmaz, Prof. Dr. Hamide Gübbük, Prof. Dr. Kemal Karabağ, Dr. Sevinç Şener ve Dr. Zafer Alpkent tarafından “İyi Tarım Uygulamalarına Giriş”, “Toprak Verimliliği ve Bitki Besleme”, Meyve Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları”, “Çiftçi Örgütlenmeleri; Kırsal Kalkınmada Kooperatifçilik”, “Sebze Yetiştiriciliğinde İyi Tarım Uygulamaları”, “Tarımsal Üretimde Verimlilik; Çiftlik Yönetimi”, “Bitkisel Üretimde Atık Yönetimi ve Kompost Yapımı”, “Antalya'da Tropik Meyve Yetiştiriciliği”, “İyi Tarım Uygulamalarına Dayalı Arıcılık”, “Tarımsal Ürünlerin Pazarlanması”, “Mali Planlama; Gelir-Gider ve Maliyet Hesapları”, “Gıda Hazırlama Sürecinde Hijyen” konulu eğitimler verildi.
Eğitimlerin sonunda kadın çiftçilere "Katılım Sertifikası" verilecek ve Döşemealtı Belediyesi tarafından yapılacak satış yeri veya pazar yerlerinde ürettikleri ürünleri pazarlama olanağı sunulacak. Projenin sonunda kadın çiftçilerin ekonomiye ve toplumsal hayata daha güçlü bir biçimde katılım sağlamaları bekleniyor.
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Antalya'nın, akademili, bilge, kadınları,
Yorumlar
Haber Yazılımı