Haber Detayı
02 Nisan 2019 - Salı 09:24 Bu haber 4550 kez okundu
 
Antalya Millet İttifakı dedi
31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’nde Manavgat Belediye Başkanı ve Millet İttifakı CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Şükrü Sözen geçerli oyların yüzde 51,72’sini alarak 3. kez belediye başkanı seçilirken, CHP Konyaaltı Belediye Başkanı ve CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek geçerli oyların 50,63’ünü alarak Büyükşehir’in yeni başkanı oldu. Antalya genelinde 19 ilçesinin 10’unu Millet İttifakı adayları kazanırken, 8 ilçeyi Cumhur İttifakı adayları, bir ilçeyi de DSP adayı kazandı.
SİYASET Haberi
Antalya Millet İttifakı dedi

 

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri’nde Manavgat Belediye Başkanı ve Millet İttifakı CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Şükrü Sözen geçerli oyların yüzde 51,72’sini alarak 3. kez belediye başkanı seçilirken, CHP Konyaaltı Belediye Başkanı ve CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek geçerli oyların 50,63’ünü alarak Büyükşehir’in yeni başkanı oldu. Antalya genelinde 19 ilçesinin 10’unu Millet İttifakı adayları kazanırken, 8 ilçeyi Cumhur İttifakı adayları, bir ilçeyi de DSP adayı kazandı.

Manavgat İlçe Seçim Kurulu’nun kesinleşmemiş sonuçlarına göre; 161 bin 447 seçmenin bulunduğu Manavgat’ta 140 bin 351 seçmen 522 sandıkta oyunu kullandı. Geçerli 135 bin 980 oyun yüzde 51,72’si olan 70 bin 323 oyu alan Manavgat Belediye Başkanı ve Millet İttifakı CHP Manavgat Belediye Başkan Adayı Şükrü Sözen 3. kez Manavgat Belediye Başkanı oldu. Bu sonuçla Sözen, Manavgat’ta ilk defa 3 dönem üst üste belediye başkanı seçilen tek kişi oldu.

Cumhur İttifakı Ak Parti Manavgat Belediye Başkanı Adayı Hasan Öz ise geçerli oyların yüzde 46,68’i olan 63 bin 618 oyda kaldı. Sözen ile Öz arasında 6 bin 705 oy fark oluştu. Diğer adaylar Saadet Partisi adayı İlhami Demiral 962 oy (yüzde 0,71), Demokrat Parti adayı Gökhan Toraman 427 oy (yüzde 0,31) ve DSP adayı Ali Çelik 269 oy (yüzde 0,20) topladı.

MANAVGAT’TAN BÖCEK’E 68 BİN 395 OY

Manavgat’ta Antalya Büyükşehir Belediyesi için kullanılan oylarda ise CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Muhittin Böcek 68 bin 395, Menderes Türel ise 65 bin 618 oy aldı. Belediye Meclisi üyeliklerinde ise CHP 67 bin 183, AK Parti 63 bin 754 oy aldı.

Seçim sonrasında CHP Seçim Koordinasyon Merkezi’nde vatandaşların kutlamasını kabul eden Sözen burada yaptığı konuşmada, “Çok değerli hemşerilerim, hepinizi saygıyla, sevgiyle bir kez daha selamlıyorum. Bir kez daha sizin kardeşiniz olmaktan, arkadaşınız olmaktan, evladınız olmaktan bir kez daha gurur duydum. Bütün kalbimle ifade ediyorum, size hizmet etmek dünyanın en büyük onuru, en büyük şerefi. Bu kadar büyük güce rağmen, bu kadar büyük baskıya rağmen onun karşısındaki en büyük güç halktır. Sizlerle gurur duyuyorum, bu mücadelenin galibi sizlersiniz. Çocuğuyla, genciyle, kadınıyla, yaşlısıyla Manavgat’ta yaşayan siz değerli hemşerilerimsiniz seçimin galibi. Bundan sonrada Manavgat Belediyesi’ni sizler yöneteceksiniz. Bu seçim, sizlerin inancıyla, sizlerin o temiz yüreğiyle, sizlerin demokrasiye olan bağlılığıyla bu neticeye gitti, bunu asla unutmayacağım. Size bir kez daha borçlandım.

Bu saatten sonra herkes bizim kardeşimiz. Siyasi çizgisi ne olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun herkes Manavgat Belediyesi’nden ayrım görmeksizin hizmet almaya devam edecek bundan sonrada. Her seçimde olduğu gibi seçimden sonra da hiçbir kardeşimi, hiçbir arkadaşımı asla ötelemeyeceğiz. Biliyorsunuz Antalya Büyükşehir Belediyesine de sizlerin desteği ile Muhittin Böcek Başkanım geldi. Birlikte çok daha güzel hizmetler gelecek

Bize inanan, bize güvenen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Manavgat’ı köy, köy, mahalle, mahalle gezen Gençlik Kollarımıza, Kadın Kollarımıza teşekkür ediyorum. Çok değerli İlçe Başkanıma ve parti yöneticilerime çok teşekkür ediyorum. Seçimi kurgulayan değerli büyüklerim Seçim Komitemize de teşekkür ediyorum. Aileme, eşime, çocuklarıma ve hiçbir zaman benden duasını esirgemeyen anneme çok teşekkür ediyorum. Bizlerle gönül birliği yapan İttifak’ın İyi Partili yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Manavgat’taki bütün hemşerilerime teşekkür ediyorum” dedi.

BÖCEK: “DEMOKRASİMİZ KAZANMIŞTIR. ANTALYA’MIZ KAZANMIŞTIR”

Antalya’da ise 1 milyon 708 bin 975 seçmen’in 1 milyon 455 bin 164’ü sandığa giderken, 713 bin 503 seçmenin oyunu alan CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muhittin Böcek 50.63’lük oy oranı ile seçimi kazandı. Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel ise geçerli oyun 652 bin 168’ini alarak yüzde 46,26 ile ikinci sırada kaldı. Seçimde diğer adaylar SP adayı Ali Aktaş 13 bin 582 oy (yüzde 0,96), DSP adayı Mustafa Reşat Oktay 13 bin 475 oy (yüzde 0,96) ve DP adayı Dolunay Yelda Doğan 8 bin 67 oy (yüzde 0,57) topladı.

31 Mart Yerel seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını yüzde 50.63’lük oy oranı kazanan CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muhittin Böcek, büyük bir coşkuyla karşılandı. Antalyalılara hitap eden Muhittin Böcek, “Bana oy veren, vermeyen herkese çok teşekkür ediyorum. Sonuçlar hepimize hayırlı olsun. Demokrasimiz kazanmıştır. Antalya’mız kazanmıştır” dedi.

Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla birlikte CHP’nin Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Muhittin Böcek’in kazanması Antalya’da sevinçle karşılandı. Gecenin geç saatlerine doğru vatandaşlar CHP Antalya İl Başkanlığı önüne akın etti. Ellerinde Türk Bayrakları ile parti önünü tıklım tıklım dolduran Antalyalılar büyük bir coşku yaşadı. CHP adayı Muhittin Böcek alana halkın büyük bir sevgi gösterisi eşliğinde girdi. Başkan Muhittin Böcek’i CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Aydın, Muratpaşa Belediye Başkan adayı Ümit Uysal, çok sayıda partili ve vatandaş yalnız bırakmadı.

Antalyalılara hitap eden Muhittin Böcek, “100 gündür adaylık çalışması yapıyoruz. Antalya'nın yüzü güldü. Antalya'da seçimi demokrasi kazandı. Antalya kazandı. 913 mahalleye kadar gittim. Millet İttifakı'nın adayı olarak, kendisini Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı kabul eden ezanımıza, al bayrağımıza, Cumhuriyetimize sahip çıkan, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimlerine inanan, onun yolunda ilerleyen, Atatürk’ün askeri olan herkesin, Ak Partilisinin, ülkücüsünün, oy veren, geçmiş dönemde diğer partilerde il başkanlığı yapmış gönül dostlarıma çok teşekkür ediyorum" dedi.

25 yıldır doğup büyüdüğüm bu topraklara beni başkan seçen hiç kimseyi mahcup etmedim diyen Böcek, “Çalmadan çaldırmadan bugünlere geldim. Allah'a hamdolsun. Bize yapmadıklarını bırakmamış olabilirler. Ama Mevlana'nın güzel bir sözü var; 'Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım.' Antalya bizim her şeyimiz. Bundan sonra bütün çalışmalarımız Antalyalı hemşehrilerimiz içindir. Gece gündüz demeden bizler için hala Adliye’de sandık başında görev yapan görevlilerimize, destek olanlara, oy verenlere, emek verenlere,  beni bugün burada sevgili Antalyalılara hitap etme şansı veren, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Antalya’da 19 ilçede bütün belediye başkanlarıyla birlikte çalışacağını söyleyen Böcek, konuşmasında şunlara değindi: “Geçmiş dönemde ötekileştirilen, haksızlığa uğrayan bütün vatandaşlarımızın dertlerine derman olmak için geldik. Beş yıl gece gündüz demeden durmadan çalışacağız. Hiç bir vatandaşımızı ötekileştirmeden. Sizlerin vermiş olduğu kutsal oylarınızı namusum gibi koruyacağıma söz veriyorum. Bize bugüne kadar destek olan bütün vatandaşlarım hep teşekkür ederek geldik. Hafta içinde mazbatayı alınca çalışmaya başlayacağız. Bundan sonraki çalışmalarım bana oy veren, oy vermeyen bütün Antalya halkına olacaktır. Sevgili Antalyalıların emrinde olacağız. Hepimize hayırlı olsun. Antalya’mıza hayırlı olsun. Demokrasimiz kazanmıştır. Antalya’mız kazanmıştır.”

Muhittin Böcek, daha sonra CHP İl Başkanlığı önünde vatandaşlarla bol bol fotoğraf çektirdi. Vatandaşlar Başkan Muhittin Böcek’e yoğun ilgi gösterdi. Böcek, otobüsten halkı, selamlayarak teşekkür etti.

İLÇE İLÇE ANTALYA’NIN YENİ BELEDİYE BAŞKANLARI

Antalya Büyükşehir, CHP Muhittin Böcek (yüzde 50,63)

Akseki, Ak Parti İbrahim Özkan (yüzde 52,84)

Aksu, Ak Parti Halil Şahin (yüzde 36,72)

Alanya, MHP Adem Murat Yücel (yüzde 57,60)

Demre, İyi Parti Okan Kocakaya (yüzde 54,43)

Döşemealtı, CHP Turgay Genç (yüzde 48,70)

Elmalı, İyi Parti Halil Öztürk (yüzde 52,90)

Finike, CHP Mustafa Geyikçi (yüzde 49,12)

Gazipaşa, CHP Mehmet Ali Yılmaz (yüzde 54,29)

Gündoğmuş, Ak Parti Mehmet Özeren (yüzde 60,05)

İbradı, CHP Serkan Küçükkuru (yüzde 49,36)

Kaş, Ak Parti Mutlu Ulutaş (yüzde 42,95)

Kemer, DSP Necati Topaloğlu (yüzde 39,67)

Kepez, Ak Parti Hakan Tütüncü (yüzde 50,40)

Konyaaltı, CHP Semih Esen (yüzde 66,85)

Korkuteli, MHP Ömer Niyazi İşlek (yüzde 35,94)

Kumluca, CHP Mustafa Köleoğlu (yüzde 51,27)

Manavgat, CHP Şükrü Sözen (yüzde 51,72)

Muratpaşa, CHP Ümit Baysal (yüzde 64,88)

Serik, Ak Parti Enver Aputkan (yüzde 37,46)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Antalya, Millet, İttifakı, dedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı