Haber Detayı
08 Ağustos 2018 - Çarşamba 10:27 Bu haber 12810 kez okundu
 
Antalya’dan Buhara’ya 30 bin dekar sera
Türkiye- Özbekistan arasında düzenlenen 1. Seracılık Çalıştayında alınan kararlar kapsamında seracılık alanında işbirliğinin arttırılması amacıyla Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şavkat Miramonoviç talimatıyla, Buhara Eyalet Valisi Öktam Barnoyev ve Buhara Eyalet Cumhuriyet Savcısı Bahriddin Veliyev ile beraberindeki heyet seracılık faaliyetlerini öğrenmek için Antalya da bir dizi ziyaret de bulundular.
DİĞER Haberi
Antalya’dan Buhara’ya 30 bin dekar sera

Eyalet Valisi Barnoyev, Eyalet Savcısı Veliyev ve beraberindeki heyet ilk olarak Tarımın Başkenti Antalya da İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen ile görüştü. Görüşmenin ardından Heyet İl Müdürü Özen ile birlikte Vali Yardımcısı Nurettin Ateş’ i ziyaret etti. Ateş ile sohbet edip Antalya ve tarım ile ilgili bilgiler alan heyet ardından Antalya Ticaret Borsasında sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda İl Müdürü Özen, İl Müdürlüğü çalışmalarını ve Türkiye tarımında ki önemini sunum yaparak anlattı. Sunum ardından İl Müdürlüğü tanıtım filminin izletildiği toplantıda Özbekistan heyeti Antalya’nın tarımdaki başarısını tebrik etti.

Heyet toplantı sonrasında İmece plastik A.Ş.’ nin Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan üretim tesislerini ziyaret etti. Son olarak Seranet ve Varnet’ i ziyaret eden heyet ziyaretlerden memnun olduklarını dile getirdiler.

İl Müdürü Özen, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ ın Özbekistan ziyareti ile gelişen proje kapsamında Buhara’ya 30 Bin dekar alanda sera yapılması planlanıyor. Devletimizin bu büyük projesinde Bakanlığımızla istişareli ve koordineli bir şekilde Antalya İl Müdürlüğü olarak gereken desteği vermeye hazırız. Söz konusu ziyaretler Bakanlığımız ve İlimiz için büyük bir önem arz etmekte olup başta seracılık sektörü olmak üzere Buhara Zirai Serbest İktisadi Bölgesi’ nin ihtiyaç duyduğu tüm alt ve üst yapı faaliyetlerinin ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlayacağı aşikardır” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Antalya’dan, Buhara’ya, 30, bin, dekar, sera,
Yorumlar
Haber Yazılımı