Haber Detayı
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 09:58 Bu haber 1457 kez okundu
 
Antalya’da Ramazan ayı ile birlikte gıda denetimleri arttırıldı.
Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Ramazan ayı ile birlikte gıda denetimlerinin artarak devam edeceğini kaydetti.
YAŞAM Haberi
Antalya’da Ramazan ayı ile birlikte gıda denetimleri arttırıldı.

Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Ramazan ayı ile birlikte gıda denetimlerinin artarak devam edeceğini kaydetti.

Gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik gıda üretimi ve tüketimi ile ilgili her aşamada denetimlerin kesintisiz olarak sürdürüldüğünü aktaran Özen, Ramazan ayında artan gıda tüketimi ile birlikte başta fırınlar, tatlı imalatı yapan işletmeler ve lokantalar olmak üzere diğer işletmelerin de hassasiyetle denetiminin yapılacağını söyledi.

Ramazan ayının girmesi ile birlikte gıda üretim ve tüketiminde artış yaşandığına dikkat çeken Özen, şöyle konuştu “Gıda üretim zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması, Bakanlığımızın sorumluluğundadır. İlimizde rutin gıda denetimleri, il bazında hazırlanan aylık denetim programları ile Bakanlığımızca ürün ve riskler bazında hazırlanan yıllık gıda kontrol programları çerçevesinde yürütülmektedir. Geçtiğimiz yıl Antalya genelinde üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yaklaşık 36 bin gıda denetimi gerçekleştirdik. Denetimler sonucunda 679 idari para cezası uyguladık. Bu yıl da gıda denetimlerimizi özverili bir biçimde sürdürmekteyiz” dedi.

Ramazan ayının başlaması ile birlikte rutin denetim programlarına ilave olarak özellikle üretim ve tüketimi artan gıda ürünlerine yönelik denetimlerin devam edeceğini belirten Özen, “ Bu kapsamda özellikle pide ve ekmeklerin üretildiği fırın ve unlu mamul üretim yerleri ile tatlı ve pastacılık ürünleri üreten işyerleri ve toplu tüketim yerleri ağırlıklı olarak denetlenecek. Bu denetimlerde işletmelerde görülen eksiklikler tespit edilerek, dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarılar yapılacak ve gerektiğinde yasal işlemler uygulanacak. Denetimlerimiz bayram öncesinde özellikle şekerli ürün ve tatlı üretimi yapan işletmeler üzerine yoğunlaşacaktır. Amacımız her zaman olduğu gibi Ramazan ayında da tüketicilerimizin güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Antalya’da, Ramazan, ayı, ile, birlikte, gıda, denetimleri, arttırıldı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı