Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 21:14 Bu haber 4518 kez okundu
 
Antalya'da 'Kadın Çiftçi Akademisi' kuruldu
Antalya’da tarımın ve tarımın en önemli unsurlarından biri olan çiftçi kadınların potansiyellerinin ve tarımsal üretimdeki etkinliklerinin artırılması, toplumsal statülerinin geliştirilmesi için Türkiye’de bir ilk olarak Kadın Çiftçi Akademisi kurulmasına karar verildi.
YAŞAM Haberi
Antalya'da 'Kadın Çiftçi Akademisi' kuruldu

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanlığı, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi tarafından imzalanan protokolle Kadın Çiftçi Akademisi kuruldu. Kadın Çiftçi Akademisi 26 Aralık 2019 tarihinde aktif olarak faaliyetlerine başlayacak.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ÖZEN Kadın Çiftçi Akademisi ile ilgili olarak “Antalya tarım ve turizm sektörlerinde geldiği nokta ile Türkiye’de ve Dünya’da marka olmuş bir kenttir. Antalya’nın elde ettiği bu konumu koruması için tüm sektör paydaşlarının gayretleri ve özverili çalışmaları büyük önem arz etmektedir
Kırsal kalkınmada kadın girişimciliğini destekleme çalışmalarımız kapsamında iyi tarım uygulamaları, pazarlama ve satış becerileri, hijyen, paketleme, tarımsal işletmecilik, çiftçi örgütlenmeleri, temel e-ticaret, kişisel değer kazanımlarını içeren eğitimlerin verileceği " Kadın Çiftçi Akademisi" projesini paydaşlarımızla birlikte hayata geçiriyoruz. Bu proje farklı paydaşlarla bizim ana sorumluluk sahalarımızdan olan kadın çiftçilere yönelik yürütülen bir proje olması açısından ayrıca önemli bir işbirliği projesidir. Bu tip bir işbirliği projesini Kepez Belediyesi ile yine Kadın Çiftçiler ve Kadın Kooperatilerinin satış yapabilecekleri Antalya Köy Pazarını her Pazar olmak üzere 22 Aralık 2019 Pazar günü Parkfuntastic’te açarak yapıyoruz.
Kadın Çiftçi Akademisi projesi ile Toprağın Sultanları dediğimiz kadın çiftçilerin ekonomiye ve toplumsal hayata güçlü bir biçimde katılmalarını sağlayamaya yönelik önemli bir eğitim süreci olacak. Proje kapsamında verilecek eğitimler Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik personeli, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu reel sektör temsilcileri, Türk Üniversiteli Kadınlar derneği üyeleri ve sektörden temsilciler tarafından verilecektir.”
Protokol Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü adına İl Müdürü Mustafa Özen, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası adına Başkan Davut Çetin, Akdeniz Üniversitesi adına Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Döşemealtı Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Engin Murat Özdemir, ve Türk
Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şubesi adına Şube Başkanı Ayla Yüksel ve TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu adına Serap KOLCUOĞLU tarafından imzalandı.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: Antalya'da, 'Kadın, Çiftçi, Akademisi', kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı