Haber Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 12:55 Bu haber 10897 kez okundu
 
Antalya da avokado üretimi 12 kat arttı
Antalya’da yetiştiriciliği yapılan ve tüketicilerce çok bilinmeyen, kalp ve dolaşım sistemine faydalı, gıda endüstrisinde taze salata meyvesi olarak tüketilmesinin yanında yağ içeriklerinden dolayı kozmetik endüstrisinde güneş koruyucu ve güzellik kremleri, sağlık sabunları ve kozmetik içerikli şampuanlar yapılarak kullanılan Avokado ile ilgili Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen çeşitli bilgiler aktardı.
DİĞER Haberi
Antalya da avokado üretimi 12 kat arttı

İl Müdürü Özen “Dünya üzerinde 5 kıtada 50’ye yakın ülkede tarımı yapılan avokado herdem yeşil, subtropik bir meyve türüdür. Ekolojik koşullardaki seçiciliği nedeniyle yetiştirilen alanların sınırlı olmasından dolayı sadece Akdeniz sahil şeridinde ticari amaçla avokado yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde avokado üretiminin 4 bin 705 da alanda 2 bin 242 ton ile yaklaşık 81’i Antalya ilimizde gerçekleşmektedir. Antalya ilinde en fazla üretim Alanya, Gazipaşa, Manavgat ve Aksu İlçelerimizde yapılmaktadır” dedi.

2017 yılı TUİK verilerine değinen Özen, “Türkiye’de Avokado üretimi 1997 yılında 225 ton iken bu rakam 2017 yılında yaklaşık 12 kat artarak 2 bin 765 tona ulaşmış durumdadır. Dünyada ortalama ağaç başına verim yaklaşık 40-45 kg iken Türkiye’de bu değer 50-60 kg’lara kadar çıkabilmektedir’’ dedi.

Avokado yetiştirilen alanların sınırlı olması, yüksek besin değerinin bulunması, kendine özgü tadının olması nedeniyle pazarda yüksek fiyatla alıcı bulduğuna değinen Özen, Avrupa ülkelerinde bol tüketilen, E ve C vitamini açısından zengin bir meyve olan avokado 10 yıl öncesine kadar belli manavlarda ve belli semtlerde satılırken, son dönemlerde ülkemiz tarafından tanınması, alışkanlıklarımızın ve damak tadımızın değişmesi ile sadece ulusal market zincirlerinde değil, mahalle marketlerinde ve pazarlarda satılmaya başlandığının altını çizdi.

Avokado’ nun esas olarak taze salata meyvesi olarak tüketildiğini belirten Özen, yüksek besin değeri ve tekli doymamış oleik yağ asidi içeriğiyle kalp ve dolaşım sistemine faydalı olduğunu ayrıca A, C ve E vitaminlerince, Potasyum, Kalsiyum ve Magnezyum açısından da oldukça zengin bir meyve türü olduğunu söyledi.

Özen, “Üreticilerimizin talebi üzerine İl Müdürlüğümüzün girişimleri ile Batem tarafından yıllık 10 Bin adet Avokado fidanı üretilerek üreticilerimizin hizmetine sunulmaktadır” dedi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Antalya, da, avokado, üretimi, 12, kat, arttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı