Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 21:35 Bu haber 1159 kez okundu
 
AKTOB buluşmasına geniş katılım
AKTOB’un geleneksel Sektörle Buluşmalar toplantısı Antalya Konyaaltı’ndaki Crown Plaza otelde gerçekleşti.
EKONOMİ Haberi
AKTOB buluşmasına geniş katılım

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın açılışını yaptığı ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun ana konuşmacı olduğu toplantıya; Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve çok sayıda turizmci katıldı. AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptığı sunumda, Türkiye ve dünya turizmindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Konuşmasına; “Mesleğimiz olan turizme inanıyoruz, bu yüzden değer katmaya çalışıyoruz” diyerek başlayan Dr. Yağcı, Dünya’daki turizm sektörünün 2019’da yüzde 4 büyüdüğüne işaret ederek şunları söyledi:

HEDEFLERE DAHA YAKINIZ
“Geçen yıl 1 milyar 464 milyon insan turizm hareketliliği yaşadı. 304 milyon insanın hareketlendiği Türkiye’nin bulunduğu bölgede, ülkemiz dünya sıralamasında 6. sıraya yükseldi. 2023 turizm hedefimiz var. 75 milyon turist ile ilk 5 sırada yer almak. Turizm gelirlerinde dünyadaki kişi başı harcama 1040 Dolar. Türkiye olarak 660 Dolara ulaştık. 2023 hedefimiz bunu 860 dolara çıkarmaktır. Türkiye çok şanslı bir coğrafyada ancak görmemiz gereken detaylar da var”

SAĞLIKLI GELİR ARTIŞI İÇİN 2020 KRİTİK EŞİK
Sayısal bakımdan iyi bir büyüme yaşandığını belirten AKTOB Başkanı Dr. Yağcı, “Şimdi kişibaşı gelirleri artırmak için yeni bir süreçteyiz. Bunu krizden çıkarken de vurgulamıştık. Gelir artışı biraz geriden geliyor. Ve 2020 bu açıdan önemli bir yıl olacak. Tam 3 yılımızı aldı toparlanmak. Bu yüzden, yapılabilir ve mantıklı olan, 2023 Vizyonuna gelecek için sahip çıkılmalıdır.”dedi.

PASTADAN PAY ALMAK İÇİN
Dünya turist hareketinin 2030 yılında 1,8 milyar insana ulaşacağını, Türkiye’nin de bu pastadan payını alacağını anlatan Dr. Yağcı şöyle devam etti: ”Dünya turizmi çeşitleniyor ve dijitalleşiyor. Sektörde yeni iş alanları çıkacak. Corana virüsü dünya turizmini elbette olumsuz etkileyecek. Özellikle Çin ve çevresindeki turizm bölgelerinde gelir 20 milyar ile 70 milyar Dolar arasında düşecek. Ancak Türkiye turizmi bundan zarar görmeyecek, turzimde büyümeyi olumsuz etkilemeyecek.”

KAPSAYICI TURİZMİ KONUŞMALIYIZ
Bu iyimser tahminlerin olumlu olduğunu da dile getiren Dr. Yağcı, “Artık kapsayıcı yani kenti ve ülkeyi turizme katkı yapar hale getiren turizmi konuşmak zamanı geldi. Halkın turizme, turizmin diğer sektörlere entegrasyonu için; yerel idareler dahil herkesi turizme katkı yapmaya teşvik etmeliyiz. Mesela bu yıl Mdeniyetler Beşiği Patara Yılı. Bunu her kesim katkıları ile olgunlaştırmalıdır.”dedi. Diğer yandan, alışkanlıkların da değişmesi gerektiğine vurgu yapn Dr. Yağcı, “Artık yalnız sayıya değil
gelir artırmanın yollarına odaklanmak lazım. bazı pazarlarda yaşanan rezervasyon tutmak gibi alışkanlıkları da tr etmek lazım. Çünkü TTGA planlarımız da gösteriyor ki, turizme bütünleşik bakmalıyız. Bu olmazsa istikrardan uzaklaşırız”dedi.

PAZARLARA BÜTÜNLEŞİK BAKMALIYIZ
Dr. Erkan Yağcı, Ana pazar Rusya’dan 7 milyon, ikinci ana pazar Almanya’dan 5 milyon turist geldiğine dikkat çekerek şöyle dedi: “2019’da 2014 yılı rakamını yakalamış olduk. Fiyatlar çok kolay düşüyor ama toparlanması uzun süre alıyor. Türkiye, Rusya’da olduğu gibi Alman pazarında büyümelidir. Bunu çok iyi düşünmeliyiz. Antalya, 2023 yılına kadar Almanya ve Avrupa pazarında büyümesi lazım. Yani bütünleşik bakmalı ve sürdürülebilir kılmalıyız”

VERGİ’DE ETKİN YÖNTEMİ BULMALIYIZ
AKTOB Başkanı Dr. Yağcı, Antalya’nın yaklaşık 26 milyon nüfusa hizmet ettiğini belirterek, kent gelirlerinin artırılması için de çalıştıklarını söyledi. Yağcı, ”Konaklama vergisi için de çalışıyoruz. Konaklama vergisi misafirlerden alınması lazım ve çıkarken tahsil edilmeli” dedi. Vali Karaloğlu: Gerçeklerle hareket edelim Konuşmasında sık sık, son yıllarda sağlanan başarının arkasında; kamu ve özel sektör işbirliği olduğuna vurgu yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, söylentilerle değil, gerçeklerle iş yapılması gerektiği üzerinde durdu. Vali Karaloğlu bunun; özellikle fiyat politikasında uygulanması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi: “Başta otel işletmeleri olmak üzere turizmciler dedikodulara inanıp fiyatlarda indirime gitmesin. Kriz döneminde de vurgulamıştık bunu. Kazananlar oldu, kaybedenler de. Ama 2020 yılı geliri artırma yılı  olmalı, iyi başladık. Öte yandan tıka bas dolmak zorunda değiliz, ne kazandığımız da çok önemli. 

HEDEFİMİZ ARTIK TURİZM GELİRLERİNİ ARTIRMAK OLMALI
Geçen yıl yakaladığımız turist sayısındaki artışı gelir artışına yönlendirmeliyiz. Gerçi gelirde de çok kötü değiliz. Kitle turizmi yapan diğer ülkelerde gelirler benzer seviyelerde. Kişi başı turist gelirini bin Dolara çıkarmalıyız.”

PATARA YILI VE DEĞER KATAN ETKİNLİKLERE DAVET
Cumhurbaşkanı tarafından 2020 yılının Patara Yılı ilan edilmesinde; herkesin ktkısı olduğunu söyleyen Vali Karaoğlu, Patara antik kentinin tarihsel gelişimini ve önemini anlatarak, önümüzdeki süreçte Antalya’da yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi. Vali Karaloğlu şöyle devam etti: ”Patara yılı artık Antalya markasını artıracak bir hale getirmeliyiz. Patara Yılı Antalya markasının güçlenmesine katkı yapacak. Önümüzdeki günlerde Tour Of Antalya bisiklet yarışları olacak. Antalya 5-10 yıl içinde dünyanın en iyi bisiklet sporu yapılacak destinasyonu olacak. 1 Mart’ta Run Antalya Koşusu yapılacak. Run Antalya da kent için önemli bir marka olacak. Yine mart ayında iki uluslararası toplantı yapılacak. 7-9 Mart’ta Akdeniz parlamenterler Asamblesi gerçekleştirilecek. Akdeniz ülkeleri temsilcileri katılacak. 27-29 Mart tarihleri arasında Türkiye’de ilk defa ”Diplomasi Forumu” düzenlenecek. Çok sayıda devlet başkanı, başbakan, Dışişleri Bakanları, STK temsilcileri ve akademik kariyeri olan insanlar katılacak. Antalya’da 3 gün boyunca dünya sorunları tartışılacak, ele alınacak. Diplomasi Forumu ile Antalya’da
yeni bir Davos doğuyor. Diplomasi Forumu her yıl düzenlenecek.” Vali Karaloğlu, turizmi çeşitlendirmesi bakımından çok önem verdikleri, Sağlık ve spor turizm Fuarı’na da (Hestourex ) herkesin katılım sağlamasını istedi.

ANTALYA MARKASI İÇİN ORTAK VİZYON
Ulusal ve uluslararası fuarlarda ”Antalya” markasını tek çatı altında tanıtılması gerektiğini ifade eden Vali Karaloğlu, ‘”2020 yılına çok iyi rakamlarla girdik. Ocak ve Şybat aylarında yüzde 30 artış var. Bu  psikolojik açıdan iyi bir gidiş. Mutlaka yine 2 haneli büyüme gelecek” dedi. Diğer yandan şehir-tarih- hafıza denklemi çok önemli. Bunları birleştirmeliyiz ki geleceğimiz olsun”dedi.

BAŞKAN BÖCEK: KENTİ VE İNSANLARI DÜŞÜNÜYORUZ
Kent yönetiminde lazım olanın politikadan önce ortak projeler ve ortak gelecek üretmek için çalışma olduğunu vurgulayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, belediye çalışmalarından bazı örnekler vererek, turizm için hatırlatmalarda bulundu. Diğer yandan konaklama vergisine de işaret eden Böcek, özllikle yazın 20 milyonları bulan ziyaretçi ve
yerel halk bakımından, daha iyi hizmet vermek istediklerini bu yüzden bu tip vergi gelirlerinin, dünyada olduğu gibi, belediyelere bırakılması gerektiğini söyledi. Böcek, “O vergiler yine turizme dönecek. 2020 yılını Patara yılı ilan eden Cumhurbaşkanımız ve Turizm Bakanımıza da teşekkür ediyorum.” dedi.
HABER MERKEZİ

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: AKTOB, buluşmasına, geniş, katılım,
Yorumlar
Haber Yazılımı