Haber Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 15:07
 
Aksekili ‘Toprağın Sultanları’ Konya’da
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün başarıyla yürütmüş olduğu “Toprağın Sultanları” projesi kapsamında Aksekili Kadın Çiftçiler teknik ve kültürel ziyaret kapsamında Konya'daydı.
YAŞAM Haberi
Aksekili ‘Toprağın Sultanları’ Konya’da

 

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün başarıyla yürütmüş olduğu “Toprağın Sultanları” projesi kapsamında Aksekili Kadın Çiftçiler teknik ve kültürel ziyaret kapsamında Konya'daydı.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen “Kırsal alanda yaşayan kadınlarımız ev işleri, es ve annelik görevleri ile birlikte büyük bir özveri ile tarımsal üretimin her aşamasında aktif rol almaktadır. Ülkemiz için son derece önemli ve stratejik bir sektör olan tarımın ve üretimin en merkezinde yer alan kadın çiftçilerimiz yüzde 50 gibi büyük bir paya sahiptir.

Üretimde bu denli aktif rol oynayan kadın çiftçilerimizin güçlendirilmesi amacıyla eğitim ve yayım faaliyetleri başta olmak üzere yürütülecek her bir çalışmanın kadın çiftçilerimizin kapasitelerinin geliştirilmesine olumlu ve anlamlı katkıları olacağı aşikardır. Kadın çiftçilerimiz adına gerçekleştirilecek her çalışma onların tarımda daha etkin rol oynamalarına, güçlenmelerine, sahip oldukları potansiyelin gerçek boyutunun farkına varmalarına ve bu potansiyeli kullanmalarına büyük yarar sağlayacaktır.

Bu gaye doğrultusunda üretimin yükünü omuzlayan değerli kadın çiftçilerimizin ki biz onlara "Toprağın Sultanları" diyoruz hem bilgi, birikim ve kültür düzeylerinin arttırılması, ülkemizin farklı yörelerini tanımları hem de yoğun tempolarından sıyrılarak daha motive olmuş bir biçimde evlerine dönerek tarımsal üretimdeki potansiyellerini daha verimli kullanmalarını amaçlıyoruz.”  dedi.

Bu proje kapsamında Aksekili Kadın Çiftçiler Konya'ya ziyaretlerde bulunuldu.

Toprağın Sultanları Konya'da öncelikle Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürü Niyazi Emrah Çerez ve Meram Kaymakamı Resul ÇELİK’i makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından öğle yemeğine geçen Toprağın Sultanları daha sonra Sille, Mevlana Celaleddin-i Rumi Türbesini, Şemsi Tebrizi Camii ve Türbesini ziyaret ederek Konya'nın tarihi ve kültürel güzelliklerini gördüler. Konya'nın yemeklerini de tadan Sultanlar, Etli Ekmeğe tam not verdi.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Aksekili, ‘Toprağın, Sultanları’, Konya’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı