Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:02 Bu haber 3089 kez okundu
 
AKM’de engellilere yönelik konferans düzenlendi
Antalya İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Hasan Koç Manavgat’ta düzenlenen bir konferansta, Diyanet işleri Başkanlığı’nın uzun süre engellilerle ilgilenmediğini ve engellilerin manevi yönünün eksik kaldığını söyledi.
YAŞAM Haberi
AKM’de engellilere yönelik konferans düzenlendi

 

Antalya İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Hasan Koç Manavgat’ta düzenlenen bir konferansta, Diyanet işleri Başkanlığı’nın uzun süre engellilerle ilgilenmediğini ve engellilerin manevi yönünün eksik kaldığını söyledi.

Manavgat Müftülüğü ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Kur’an ve Sünnet ışığında engelli ve engelli yakını olmak’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Nihal Etci, Antalya İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Hasan Koç,  Yüce camii imam hatibi Antalya il müftülüğü engelliler koordinatörü, İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Hidayet Oktay ve davetliler katıldı.

Toplantıya katılımın azlığının kendisini üzdüğünü belirten Manavgat Müftüsü Mustafa Atilla, “Engellilik insana asla bir ceza değildir ve yine ‘mü’minin hali hep hayırdır’ buyurur Peygamber Efendimiz. Mü’minin başına bir bolluk bir neşe bir mutluluk geldiği zaman hayırdır çünkü mümin buna şükreder, bu hal onun için hayır olur. Bunun tam tersi başına bir felaket, bir musibet, bir engellilik geldiği zaman da ona da sabreder ve bu halde onun için hayırlı olur. Mü’min her iki halde de Cenab-ı Allah’ın sevgisini ve cennetini kazanır” dedi.

Müftü Atilla sözlerini şöyle sürdürdü:

“Engellilerin kırılgan olduklarını unutmamamız gerekir, onları muhatap kabul etmeliyiz asla engellilik durumlarını alay konusu yapmamamız, kararlarına saygı duymamız, yeteneklerini desteklememiz, başarılarını ödüllendirmemiz, sosyalleşmelerine imkan tanımamız, her bir işlerini kolaylaştırmamız ve onları ziyaret etmemiz gibi hususlar bizim onlara karşı görevlerimizdir. Engelli kardeşlerimize davranış noktasında bizim dinimizden, peygamberimizden öğreneceğimiz çok güzel, anlamlı mesajlar vardır”

Konferansta konuşan Manavgat İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Nihal Etci’de, engelli aileleri konusunda bir eksiklik fark ettiklerini ve Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada 1 milyar engelli olduğunu ve bununda yaklaşık dünya nüfusunun yüzde 15’ine denk geldiğini belirten Etci, “Türkiye’de ise yaklaşık 9 milyon 800 bin engellimiz vardır ve Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 12’sini temsil etmektedir. Aslında baktığımızda dünyadaki ve Türkiye’de ki engellilerin yaşadıkları sorunlar birbirinden çokta farklı değil. Yaş ilerledikçe engellilik oranı da artıyor” diye konuştu.Engellilerin, kötü sağlık koşullarına, düşük eğitim durumuna ve iktisadi katılımına, yüksek yoksulluk oranına sahip olduğunu anlatan Etci, “Sağlık eğitim, istihdam, ulaşım gibi engelli bireylerin karşılaştığı sorunlar mevcut. Dünya Sağlık Örgütü yayınladığı bir raporda, engelli bireylerin işsiz kalma durumunun daha yüksek olduğu ve engellilerin istihdamda daha az kazanç elde ettiklerini ve işgücü yasalarında ciddi dezavantajlarla karşılaştığını belirtiyor” dedi.

Nihal Etci sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de 2005 yılında kabul edilen ve 2014 yılında değişiklikler eklenen 5378 sayılı engelli kanunuyla birlikte engellilere bakışımızda ve resmi, normal gündelik hayatımızda ciddi değişiklikler olmaya başladı. Engellilerin hizmetlerden fırsat eşitliği sağlamak esastır. En önemlisi engellilerin bağımsız yaşayabilmeleri için topluma etkin katılımları için erişebilirliklerini sağlanması esastır. Engellilerin her türlü istismarı da öğrenmesi esastır. Engellilere yönelik hizmetin sunumunda aile hükmünün korunması önemlidir. Yine en önemlisi engelli olan çocuklara günlük hizmetlerde çocuğun üstün yararı dikkat çekilir yine aynı şekilde engelli olan kadın, kız çocuklarının çok yönlü ayrımcılığa maruz kalmaları da önlemek esaslardan bir tanesidir. Engellilere yönelik politika oluşturma, karar alma, hizmet verilen süreçte de yine engellilerin engelli ailelerinin ve engellilere temsil eden sivil toplum kuruluşları işbirliği bu kanunla birlikte esas altına alınmıştır. Bu kanun doğrudan ve dolaylı yolla ayrımcılara kesinlikle yasaklamıştır. Eşitliği sağlamak, ayrımcılığı ortadan kaldırmak üzere engellilere yönelik makul planların yapılması için de bütün gerekli tedbirlerinde alınması zorunludur.”

Antalya İl Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Hasan Koç Yüce’de, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın uzun süre engelliler konusunda harekete geçmediğini ve engelli vatandaşların manevi yönüyle ilgilenmediğini belirterek, “Biz, 2008’den bu tarafa gönüllük esasıyla bütün engelli kardeşlerimiz için çalışıyoruz. Ziyaretlerimiz var, eğitimlerine katkı sağlıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız 2015’te her ilden bir engelli koordinatörü seçmek süratiyle sahaya indi. Uzun müddet sahada olmayan başkanlığımız son 2 yıl içerisinde istatistiklere göre birinci sıraya geldi çünkü öyle bir teşkilatız ki Türkiye’nin en ücra köşesinde her tarafında varız” dedi. Engelliler tarihin her döneminde olduğunu ve doğuştan gelen engellerin yanı sıra günümüzde de tedbirsizlik,  iş trafik kazalarından dolayı birçok kişi engelli durumuna düştüğünü ve düşebileceğine dikkati çeken Hasan Koç, “Dolayısıyla her zaman engelli adayıyız ama Allahtan hiçbir zaman ümidimizi kesmiyoruz. Hasbel kader denilen yazgıyı biz yaşarız, bundan kurtuluşumuz yok. Ama biz tedbirimizi alıyoruz, Allah’tan ümidimizi hiçbir zaman kesmiyoruz. Musibetler karşısında üzülmeyelim niçin böyle oldu, Allah beni mi buldu gibi feryat etmeyelim sabrımıza mukayet olalım her durumda Allah’a şükredelim. İstikra denilen şey çok önemli, istikra nedir, Allahın hükmüne itiraz etmeden razı olmak onun iradesine boyun eğmek, tabiri caiz ise bir elimiz yağda bir elimiz balda böyle bir hayat yaşamak mümkün değil. Sünnetullah olarak yaşadığımız hayat içerisinde bazı sıkıntılarla, bazı şeylerle imtihan ediliriz önümüzde engeller olacak, zorluklar olacak. Bunlar Allahın aslında bize bir lütfü olacak. istikrada imtihanın ilk anı çok önemli gösterdiğimiz tepki çok önemli.” diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKM’de, engellilere, yönelik, konferans, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı