Haber Detayı
15 Temmuz 2017 - Cumartesi 09:49 Bu haber 2168 kez okundu
 
ADAP’tan 15 Temmuz açıklaması
Antalya genelinde 28 dernek ve vakfın oluşturduğu Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP), 15 Temmuz darbe kalkışmasının birinci yıldönümünde bir mesaj yayınladı. ADAP yayınlanan mesajda kalkışmada bulunan vatan haini FETÖ grubunu lanetlerken, 15 Temmuz gecesi karanlığın işbirlikçilerine teslim olmayarak canını feda eden demokrasi şehitlerini rahmetle andı.
YAŞAM Haberi
ADAP’tan 15 Temmuz açıklaması

 

Antalya genelinde 28 dernek ve vakfın oluşturduğu Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP), 15 Temmuz darbe kalkışmasının birinci yıldönümünde bir mesaj yayınladı. ADAP yayınlanan mesajda kalkışmada bulunan vatan haini FETÖ grubunu lanetlerken, 15 Temmuz gecesi karanlığın işbirlikçilerine teslim olmayarak canını feda eden demokrasi şehitlerini rahmetle andı.

 

Akdeniz Dayanışma Platformu (ADAP) tarafından 15 Temmuz ile ilgili yayınlanan metin şöyle:

“Kıymetli basın mensupları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Çok Kıymetli Temsilcileri, Saygıdeğer Antalyalılar,    

Bundan tam bir sene önce, 15 Temmuz günü devletin hemen hemen tüm kurumlarında olduğu gibi, TSK içinde de örgütlenmiş, asker üniforması giydirilmiş FETÖ terör örgütü mensubu askerler tarafından, darbe ve işgal teşebbüsünde bulunulmuş, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm ülkeyi kapsayan bir kalkışma başlatılmıştı.      

Milli benliğini kaybetmiş, gözü dönmüş bu haşhaşiler; ülkemizin korunması için ordumuza tahsis edilen araç ve silahlarla; 249 vatandaşımızı şehit etmiş, 2193 vatandaşımızı da yaralamışlardır.

Cumhurbaşkanımıza ve ailesine karşı suikast girişiminde bulunulmuş, bazı devlet yöneticilerimiz kaçırılmış, bazıları da tutsak edilmiştir. Tarihimizde ilk defa Millet Meclisimiz, Cumhurbaşkanlığımız, genelkurmay başkanlığımız ve polis merkezlerimiz bombalanmıştır.

İşgale zemin hazırlamak isteyen, uluslararası güçlerin güdümündeki bu hainler, savaş uçakları, helikopterler ve tanklarla millete ve devletin kurumlarına saldırmışlar, devletimizi yıkmaya çalışmışlardır.

15 Temmuz gecesi yapılan, sinsi ve alçak saldırıyı bir kez daha nefretle kınıyoruz. Bu kalkışmanın içinde yer alanların yargı önünde en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Ülkemizin tüm ekonomik, sosyal, siyasal ve toplumsal kazanımlarını ortadan kaldırmayı amaçlayan 15 Temmuz darbe girişimi sadece Türkiye’yi değil, İslam dünyasını da derinden yaralamıştır.

Türkiye, imanlı, inançlı, vatansever milletiyle, 15 Temmuz kuşatmasını püskürtmüştür. Bu destansı mücadeleyi şehitlik rütbesi ile taçlandıran kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyor, tüm gazilerimize sağlık ve afiyet dilekleri ile minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Seçimle işbaşına gelmiş meşru idareyi yıkarak yerine dış güdümlü vesayet sistemini getirme teşebbüsüne karşı “Öleceksek adam gibi ölelim” diyerek canını siper eden bu millet, 16 Temmuz sabahı “Yeni Türkiye’nin” temelini atmıştır.

15 Temmuz batının ikiyüzlülüğünü, Türk ve Müslüman düşmanlığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yıllardır bizlere hak-hukuk, insan hakları edebiyatı yapanlar, savundukları değerleri çiğneyerek tıpkı Mısır’da olduğu gibi; 15 Temmuz darbe girişiminde de seçilmiş hükümetin yanında olmak yerine, darbecilerin yanında yer almışlardır. Haçlı zihniyetiyle tarihi hesap peşinde olduklarını ve ülkemizin zayıflamasını, parçalanmasını istediklerini açıkça göstermişlerdir.

Devletimiz bu gün darbecilerle hesaplaşmaktadır.  Suç işleyenler, katliam yapanlar ve suça bulaşanlar yargı önündedirler. Her suçlu mutlaka Yargı önünde hesap vermelidir. Cumhurbaşkanımızın öncülüğündeki çalışmalarla, başta yargı ve güvenlik güçlerimiz olmak üzere; tüm devlet organlarına teşekkür ediyoruz. Milletimizin moral ve motivasyonu yüksektir. Her türlü zorluğu yenecek güçtedir.

Darbenin mağduru millettir. Herkesin hukuku ve hukukun üstünlüğü ilkesi daima korunmalı bunun için gerekli tedbirler alınmalıdır.İçi boş kavramlarla, algı operasyonlarıyla bu mücadeleye gölge düşürmek, itibarsızlaştırmak, magazine etmek ve sulandırmak suretiyle, darbeyi ve darbecileri gizlemek isteyenler gaflet ve ihanet içindedirler.

15 Temmuz gecesi devletimize ve milletimize karşı bir suç işlenmiştir. Suçun hedefi, örgütün büyüklüğü ve uluslararası etkinliği dikkate alındığında yargı önüne çıkartılacak kişi sayısının binleri bulması kamuoyunca makul karşılanmaktadır.

Yargı sürecine dahil olan kişi ve onların yakınlarının, hassasiyetlerinin istismar edilip, ülkede bir isyan bloğu oluşturma hesapları darbeden de ağır bir vebaldir. Darbe üzerinden siyaset yapmak, darbe gibi gayri meşrudur.

15 Temmuz’un yeniden canlandırdığı milli ruh, ülkemize hâkim olmalıdır.

Bu topraklar binlerce yıl İslam kültürü ile yoğrulmuştur. İslam bu toplumun mayasıdır, birleştirici harcıdır. Terör örgütleri, emperyalist güçler tarafından İslam dünyasına sinsice musallat edilmişlerdir. İslam’a karşı İslam, Müslümana karşı Müslüman projeleri ile İslam dünyası ve ülkemiz terör örgütlerinin saldırı alanı haline getirilmek istenmektedir. Terör insanlık suçudur. Din için darbe, din için terör olamaz.

Din, milletimize devlet tarafından doğru öğretilmelidir. Din ve inanç istismarının önlenmesi için başta milli eğitim bakanlığımızı, diyanet işleri başkanlığımızı ve üniversitelerimizi duyarlı olmaya ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

15 Temmuz Yeni Türkiye’nin kilometre taşıdır. Türkiye, Bölgesinde ve dünyada güçlü bir ülke olarak yer alacaktır. Ülkemiz, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile milli birlik ve beraberliğini sağlayan, istikrar içinde ekonomisini büyüten, mazlum halkların yanında yer alan, lider ülke olarak dünya barışına katkı sağlamaya devam edecektir.

Akdeniz Dayanışma Platformu ADAP üye kuruluşları ile birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin, devletimizin idarecilerinin ve güvenlik güçlerimizin yanındadır.

Darbeyi ve darbecileri lanetliyoruz. Milletimizi, birlik ve beraberliğe, tüm hain girişimlere karşı teyakkuz halinde olmaya davet ediyoruz. 15 Temmuz Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sıhhat ve afiyet, yakınlarına metanet diliyoruz”

AKDENİZ DAYANIŞMA PLATFORMU (ADAP) ÜYESİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Adaleti Savunanlar Derneği Antalya Temsilciliği (ASDER)

Akdeniz Uluslararası Öğrenci Derneği (AKULDER)

Alanya Çevre Eğitim Derneği (ANÇED)

Alanya Sağlık, Eğitim,Bilgi,İletişim, Ahilik,Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği (SEBİLAY)

Antalya Spor Eğt. Kültür Derneği (ANSED)

Birlik Vakfı Antalya Şb.

Diyanet-Sen Antalya Şb.

Eğitim-Bir-Sen Antalya Şb.

Akdeniz Kültür Eğt. Vakfı (AKVA)

Finike İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği

Gazipaşa Çınar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği

İHH Antalya Şb.

İHH Antalya Arama Kurtarma Derneği

İlim Yayma Cemiyeti Antalya Şb.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Antalya Derneği

İnsan ve Medeniyet Hareketi Demre Derneği

İYAK Serik Arama Kurtarma Derneği

Kumluca Kardeşlik ve Dostluk Derneği (KARDOSDER)

Kutup Yıldızı Gençlik Derneği

Liman Derneği

Manavgat Aile Derneği (MANAD)

Özgür-Der Antalya Şb.

Radyo Mercan

Serik Eğitim Kültür Yar. Derneği (SERDER)

ToçBirSen Antalya Şb.

Vahdet Vakfı Antalya Şb.

Yeryüzü Vakfı

Korkuteli Eğitim Bir Sen

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ADAP’tan, 15, Temmuz, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı