Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 17:12
 
9’u 5 geçe hayat duracak
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 80’inci yıldönümü nedeniyle bugün anma programı düzenlenecek. Saat 08:45’de Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ile başlayacak olan anma töreni, saat 09:45’de Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek program ile devam edecek.
GÜNDEM Haberi
9’u 5 geçe hayat duracak

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 80’inci yıldönümü nedeniyle bugün anma programı düzenlenecek. Saat 08:45’de Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ile başlayacak olan anma töreni, saat 09:45’de Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek program ile devam edecek.

Atatürk ölümünün 80’inci yıldönümünde Manavgat’ta düzenlenecek resmi program ile anılacak. Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başlayacak olan program Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinliklerle devam edecek.

Atatürk’ün ölümünün 80’inci yılı nedeniyle Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yılmaz, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel birer mesaj yayınladılar.

Kaymakam Yiğit mesajında şu ifadelere yer verdi: “Türk İstiklal mücadelesinin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu, eşsiz komutan, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 80. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz. 10 Kasım, Atatürk’ü anma günü olduğu kadar; Cumhuriyetimizin ilke ve prensiplerine sahip çıkma kararlılığımızı da yenilediğimiz gündür. Ömrünü milletinin selameti ve bekasına adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi yaşatmak, yükseltmek ve geliştirmek en önemli görevimizdir. Gelecek nesillerimizin Cumhuriyetimize sonsuza kadar sahip çıkması inancıyla vefatının 80. yıldönümünde devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhu şad olsun”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen mesajında: “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümsüzlüğe uğurladığımız günün yıldönümü. 10 Kasım’lar yas günleri değil, O’nun fikirlerine ve gösterdiği hedeflere ulaşmak için daha çok çalışmamız ve her zamanki gibi bir ve beraber olmamız gereken bir gündür.

Atatürk, barışçı kişiliği, reformları, düşünce ve yaptıklarıyla dünya tarihine damgasını vuran ve tüm insanlığın saygı duyduğu bir liderdir. Atatürk’ün vefatından sonraki dönemin değerlendirilmesi; O’nun hayatında başardıkları, düşünceleri ve hedefleriyle kıyaslanarak yapılmalıdır

Bugün hepimize düşen en büyük görev; Atatürk’ü ve en büyük eseri Cumhuriyet’i anlamak, Cumhuriyet’in değerlerini her koşulda korumak, Atatürkçü düşünceyi benimsemek, Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımaktır.

Bizler Ata’mızın açtığı yolda ilerleyerek gösterdiği amaçlara ulaşmak için çaba göstereceğiz. Demokratik ve laik Cumhuriyetimizi yeni eserlerle yüceltecek, tüm kurum ve kurallarıyla sonsuza değin yaşatacağız. Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve devrimleri ise Cumhuriyet’imizi korumak çabalarımızda, yolumuzu aydınlatmayı sürdürecektir.

Atatürk Cumhuriyeti’nin çağdaş bir belediye başkanı olarak Manavgat’ımızda Atatürk ve onun kurduğu Cumhuriyet’i gelecek nesillere anlatmak görev ve misyonunu yılmadan sürdüreceğimizden de kimsenin şüphesi olmasın.

Türk milletinin ışık kaynağı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, aydınlık Türkiye'nin sembolü, büyük devrimci ve düşünce adamı Yüce Atatürk'ün gönlümüzdeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyecektir.

Cumhuriyetin erdemine ve temel değerlerine yürekten inanmanın ve Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce ve eylemlerinin anlamını özümsemiş olmanın gururu ve bilinciyle Ulu Önderimizi aramızdan ayrılışının 80. yıldönümünde bir kez daha rahmet, minnet, şükran ve büyük bir özlemle anıyoruz” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise mesajında şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 80. yıldönümünde sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. 

Bağımsızlık mücadelesinin öncüsü, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikali yalnız Türk Milletinde değil, dünyanın pek çok ülkesinde de derin izler bırakmıştır. Askeri yetenekleri ve devlet adamlığı vasıfları ile dönemin en önemli liderlerinden biri olan Atatürk, tarihe mâl olmuş bir önderdir.

10 Kasım tarihi Atatürk’ü anmanın yanı sıra, onu daha iyi anlamak için de önemli bir fırsattır. Fikir ve eserleriyle yaşadığı döneme ve yüzyıla damgasını vuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, önderlik ettiği kurtuluş mücadelesiyle sadece Türk Milletinin değil, sınırlarımızın çok ötesinde yaşayan farklı dinden, dilden ve ırktan birçok insanın da kalplerinde unutulmayacak izler bırakmıştır. Türk Milletinin Atası olarak her daim kalplerde yer alırken,,unutulmaz bir kişilik, mümtaz bir insan olarak ebediyete kadar varlığını sürdürecektir.

Atatürk’ün hedefi, Türkiye'yi birlik ve beraberlik içinde, müreffeh bir ülke olarak çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmaktı. Bugün bizlere düşen en büyük görev onun bıraktığı eserleri yaşatmak, Milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin daha da üstüne çıkararak O’nun hedef ve hayallerini gerçekleştirmektir.

Güçlü bir Türkiye olma yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, her alanda önemli mesafeler kat ederek dünyanın en saygın ülkeleri arasında yerini almıştır. Milletçe, ülkemizi çağdaş dünyanın güçlü bir devleti olarak hak ettiği yere taşımanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ülkemizi 2023 hedeflerine taşımak için de var gücümüzle çalışıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nda sağladığı milli birlik ve beraberlik ruhu ilk günkü gibi devam ediyor. Milletimiz o günlerde olduğu gibi şimdi de kendisine karşı oyun oynamak isteyenlere en güzel cevabı veriyor. Kurtuluş Savaşı Mücadelesi verdiğimiz günlerde olduğu gibi bugün de ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ülküsü etrafında sürdürdüğümüz bu mücadelenin başarıya ulaşacağından asla şüphemiz yoktur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatıraları, gösterdiği hedefler bizi birleştiren ortak mirasımızdır.

Bu vesile ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, bu vatan için şehadet şerbeti içmiş bütün şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyorum”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 9’u, 5, geçe, hayat, duracak,
Yorumlar
Haber Yazılımı