Haber Detayı
05 Ocak 2019 - Cumartesi 14:42 Bu haber 2277 kez okundu
 
6 bin 700 işletmeye sigara denetimi
2018 yılı içinde Manavgat’ta faaliyet gösteren 6 bin 700 işletmede sigara denetimi yapıldığını belirten Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, “Dumansız Hava Sahası uygulaması ile birlikte ülkemiz genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da hem Sağlık İlçe Müdürlüğü personelimiz hem de kolluk kuvvetlerimiz işletmelerde denetim yapmış ve ihlalde bulunan işletmelere idari para cezası uygulamıştır” dedi.
ASAYİŞ Haberi
6 bin 700 işletmeye sigara denetimi

 

2018 yılı içinde Manavgat’ta faaliyet gösteren 6 bin 700 işletmede sigara denetimi yapıldığını belirten Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, “Dumansız Hava Sahası uygulaması ile birlikte ülkemiz genelinde olduğu gibi Manavgat’ta da hem Sağlık İlçe Müdürlüğü personelimiz hem de kolluk kuvvetlerimiz işletmelerde denetim yapmış ve ihlalde bulunan işletmelere idari para cezası uygulamıştır” dedi.

Tütün ve tütün ürünlerinin insan sağlığının yanı sıra çevreye ve ekonomiye zarar verdiğini dile getiren Manavgat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker, Türkiye genelinde uygulanan sigara yasağının Manavgat’ta da sıkı bir şekilde uygulandığını ve yıl içerisinde hem İlçe Sağlık Müdürlüğü personelinin hem de kolluk kuvvetlerinin denetim uyguladığını söyledi. Dr. Eker, 2018 yılı içerisinde 6 bin 700 işletmenin denetlendiğini ve sigara yasağını ihlal eden işletmelere cezai işlem uygulandığını söyledi.

9 Şubat tarihinin Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlandığını hatırlatan Dr. Eker, sigara başta olmak üzere tütün ve tütün mamullerinin zararları hakkında bilgi verdi.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aşur Eker şunları söyledi: “Tütün dumanı; formaldehit, siyanür, amonyak, karbon monoksit, naftalin, kadmiyum (pil asidi) ve aseton (oje çıkarıcı) gibi 4.000 kimyasal madde içerir.  Arsenik, benzen, vinil klorür gibi en az 81 tanesi kanserojen olan bu kimyasal karışımlar, tütün dumanında, sigarayı içen kişinin doğrudan içine çektiği dumandan çok daha fazla bulunur. Ayrıca tüm bu kimyasal ve zehirli maddelere ek olarak sigarada yüksek düzeyde bağımlılığa yol açan nikotin ve sigaranın tadını daha hoş hale getirmek, tüketicilerin sürekli sigara kullanımını sağlamak amacıyla eklenmiş olan birçok katkı maddesi yer almaktadır.

Tütün dumanında bulunan kimyasal maddelerin arasında yer alan asitler, alkol aldehitler, ketonlar, siyanür, karbon monoksit gibi maddeler doğrudan zehir etkisi gösterirler ve organlarda tahribat yaparlar. Kalp hastalıkları, akciğer kanseri, vücuttaki başka kanserler (gırtlak kanseri, mesane kanseri, yemek borusu kanseri, rahim kanseri v.b.) bronşit, amfizem gibi pek çok hastalığın sigaraya bağlı olarak meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sigara dumanının içinde 4 oranında karbon monoksit bulunur. Bu gaz, alyuvarlardaki hemoglobine bağlanarak hemoglobinin oksijen taşımasını engeller. Sigara içenlerde hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesi 2.5 ile 15 arasında azalır. Bunun sonucunda organlar yeterli oksijen alamazlar. Özellikle beynin yeterli oksijen alamaması sonucu düşünme, karar verme, net görme ve işitme gibi önemli bazı fonksiyonlarında zayıflama olur. Karbon monoksit ayrıca damarlarda kolesterol depolanmasına yol açar.

Başkalarının tütün dumanına sadece 30 dakika maruz kalmak, uzun süreli sigara içiciliğinde ortaya çıkanlarla aynı fiziksel etkileri ortaya çıkarmakta ve sigara içmeyenlerde kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.

Tütün dumanının zararları, maruz kalma süresi uzadıkça artmaktadır.

Başkalarının tütün dumanını solumaktan kaynaklanan kanser ölümlerinin oranı; asbest, radyoaktif nükleid, arsenik, benzen, vinil klorür, radyasyon, pestisid (tarım ilaçları), tehlikeli atıklar, içme suyunda bulunan kimyasallar, endüstriyel kimyasallar ve madeni atıkların hepsinin toplamından kaynaklanan kanser ölümleri oranından daha fazladır.

Tütün dumanına maruz kalmak, kanser, amfizem ve kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

Bebek ve çocukların yanında sigara içmek; ani bebek ölümlerine, astım ya da solunum yolu enfeksiyonlarına, kulak enfeksiyonlarına, uyku bozukluklarına neden olmaktadır. Yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde ise kanser gibi hastalıkların gelişme riskini artırmaktadır. Günde en az 7 saat tütün dumanına maruz kalan gebelerde düşük doğum ağırlıklı bebek ve erken doğum riski yaklaşık 2 kat yükselmektedir.

BEBEKLER SİGARA İLE ANNE KARNINDA TANIŞIYOR

Erişkinlerin sigara kullanımından en fazla etkilenen gruplar arasında bebekler ve çocuklar gelmektedir. Ülkemizde yeni doğan her 100 bebekten 15’i anne karnındayken sigara ile tanışmaktadır. Bu veriler ülkemizde her yıl doğum yapan yaklaşık 1,5 milyon hamileden 225 bininin hamilelik döneminde sigara kullandıklarını göstermektedir. Düşük, erken doğum riski, solunum sistemi bozukluğu, doğuştan şekil bozuklukları ve ani bebek ölümü sendromu hamilelik döneminde sigara kullanımı sonucunda karşılaşılan olumsuzluklardandır.

ÇSD (Çevresel Sigara Dumanı)’nin her yıl 3.000 den fazla sigara kullanmayanın akciğer kanserinden ölmesine neden olduğunu biliyor muydunuz?

Çocukların sağlığını olumsuz etkileyen en önemli dışsal faktörlerden birisi de “pasif içicilik” tir. Pasif içicilik sonucu dünyada 1 milyar, Türkiye’de 21 milyon çocuk tütün dumanına maruz kalmaktadır. Çocukların, sigara dumanıyla sadece evlerinde değil; okullarda, toplu taşıma araçlarında, arabalarda ve diğer kamuya açık ortamlarda karşılaşması akciğer enfeksiyonu riskini artırmaktadır. Küresel Gençlik Tütün Araştırması verileri, 132 ülkede yaşayan 13-15 yaş arası çocukların yüzde 43,9’unun evde, yüzde 55,8’inin ise halka açık yerlerde tütün dumanı soluduğunu göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre, evde sigara içme oranları, ülkemizde yüzde 60’lara kadar yükselebilmektedir

Sigara dumanına maruz kalarak büyüyen çocuklarda astım, koah, bronşit, zatürre, solunum güçlüğü gibi akciğer hastalıkları yaygın olarak görülmektedir. Sigaranın erişkinlerde kanser yaptığı çok iyi bilinmekle beraber, çocuklarda da lösemi ve lenfoma gibi kanserlere yol açabileceği görülmüştür.

Anne ve babanın, dışarıda sigara içtikten sonra çocuklarının bulunduğu ortama girmesiyle yakın temas kurulmasa bile, çocuklar nefes yoluyla ya da kıyafetlerine sinen bu sigara dumanından etkilenecektir. Çocuklarının bu durumdan etkilenmemesi için yanlarında sigara içilmemesi değil; ailenin sigarayı tamamen bırakması gerekmektedir. Bu durum yalnızca günümüz için değil, gelecek nesillerimizin sağlığı için de son derecede önemlidir.

AİLELER SİGARA KULLANIMINDA ROL MODEL

Sigara kullanılan ortamlarda yetişen çocukların sigaraya yaklaşımı, sigara kullanımına ilişkin tutum ve davranışlarının belirlenmesinde önemli bir faktördür. Sonuç olarak ailenin yaşam tarzı çocukların yaşam tarzlarını belirlemektedir.

Sigaraya başlamada önemli unsurlardan biri de sigara içmenin bir büyüme davranışı olarak algılanarak; akran grubunda bu davranışa özenmedir. Özellikle duygusal dengesizlik, başkalarına benzeme, otoriteye karşı çıkma gibi süreçlerin yaşandığı ergenlik dönemi çocukların sigaraya başladığı en riskli dönemdir.

Sağlık Bakanlığının tütün ürünleri ile ilgili hazırladığı eylem planında çocuklarda tütün kullanımının önlenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır.

18 yaşını doldurmamış bireylere tütün ürünlerinin satış, dağıtım ve sunumunu yasaklayan mevcut yasal düzenlemeye uymayanlara caydırıcı nitelikte cezai müeyyideler getirilecek; bunlara ek olarak idari para cezası uygulanması ve satış-sunum ruhsatının iptal edilmesine yönelik düzenlemeler yapılacaktır.

18 yaşından küçükler için uygulanan sigara ve tütün mamülleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılacaktır.

Adet bazında tütün ürünü (tek sigara vb.) ve sarmalık kıyılmış tütün, makaron ve yaprak sigara kâğıdının gençlere satışını önlemeye yönelik tedbirlere ağırlık verilecektir.

Tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmî belgeleri istemeleri sağlanacak ve satıcılar bu konuda bilgilendirilecektir.

Tütün ürünlerinin logo, renk ve şekillerinin, şeker, çerez, oyuncak, tişört, çanta vb. nesnelerde bulunması engellenecek, bunların dağıtımı ve satışı yasaklanacaktır.

Çocukların bulunabilecekleri ortamlarda sigara içmek, onların sağlığını tehdit ederek; haklarını ihlal etmektedir. Bu yüzden sigara sadece kullanan kişiyi değil, toplumun tamamını etkileyen; önemli bir psiko-sosyal sorundur. Bu soruna karşılık her türlü bağımlılıkta olduğu gibi ebeveynlerin çocuklarını tütün bağımlılığından uzak tutma konusunda küçük yaşlardan itibaren tedbirler alması gerekmektedir.

PARANIZ DUMAN OLMASIN!

Dünya genelinde sigara tüketimi, havaya yılda yaklaşık 2,6 milyar kilogram karbondioksit, 5,2 milyar kilogram da metan gazı salınmasına neden olmaktadır. Sigarayı soluyarak değil, doğanın bize sunduğu temiz havayı soluyarak tasarruf etmeye başlayalım.

Sigara içmek bütçenize önemli ölçüde zarar vermektedir. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren cebinizde para kalmaya başlamaktadır. Günde ortalama, fiyatı 10 TL’den bir paket sigara içen bir kişi bıraktığında, bir yılda 3.650 TL, on yılda 36.500 TL tasarruf etmektedir. Birinci yılın sonunda ailece yaz tatili, onuncu yılın sonunda bir araba sahibi olabilir.

Ülkemizde tütün ithalatı için yurtdışına çıkan para cari açığımızda önemli rol oynamaktadır. 2017 yılında tütün ürünlerinin ithalatı için ülke ekonomisinden 522.7 milyon dolar çıkmıştır.

SİGARA SULARIMIZI DA AZALTMAKTA!

Dünya genelinde 32 bin metre kareden fazla alan tütün çiftlikleri için kullanılmaktadır. Bu çiftliklerde 22 milyar tondan fazla su tüketilmektedir. Bu rakam 50 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen birinin, yaşamı boyunca 1.4 milyon litre su kaybından sorumlu olacağını göstermektedir.

PASİF İÇİCİLİK NEDİR?                                                                

Tütün kullanımı, başta kanser, kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere 500’den fazla sağlık problemine yol açan önemli ve önlenebilir bir halk sorunudur. Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem planında (2018-2023) yer alan bilgilere göre Türkiye’de 15 milyondan fazla kişi tütün ürünü kullanmakta ve her yıl en az 100.000 kişi tütün ürününe bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Tütün ürünü kullananlar sadece kendilerine değil çevresindeki insanlara da zarar vermektedirler. Çevrede bulunan kişiler, nefes aldıklarında tütün ürününün içindeki maddeleri soluyarak vücutlarına alır ve pasif içiciliğe maruz kalırlar.

Sigara dumanından pasif etkilenim, kalp-damar hastalıklarını 20–70 oranında arttırmaktadır. Tütün dumanına maruz kalmanın güvenli bir eşik düzeyinin olmadığı, çocukların, hamile kadınların ve diğer içmeyenlerin soluduğu sigara dumanındaki bu maddelerin kanser yapıcı ve zehirli olduğu bilinmektedir.

Tıbbi ve bilimsel araştırmalar, pasif içiciliğin kalp krizi, akciğer kanseri, astım krizi, çocukluktaki solunum yolu hastalıkları, ani bebek ölümleri ve akciğer yetmezliği gibi ölümcül hastalıklara yakalanma tehlikesini arttırdığını göstermektedir”

Kaynak: (ÖK) - Ömer Karça Editör: Büşra GÜLER
Etiketler: 6, bin, 700, işletmeye, sigara, denetimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı escort istanbul istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort