Haber Detayı
04 Eylül 2018 - Salı 09:47 Bu haber 6116 kez okundu
 
25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali başlıyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi tarafından düzenlenen 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 4-18 Eylül 2018 tarihleri arasında Aspendos Antik Tiyatro’da gerçekleşecek.
SANAT Haberi
25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali başlıyor

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi tarafından düzenlenen 25. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali,  Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 4-18 Eylül 2018 tarihleri arasında Aspendos Antik Tiyatro’da gerçekleşecek.

Bu yıl 25'incisi düzenlenecek olan Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin programı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici’nin katılımıyla Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin çeyrek asırdır Türkiye ile Antalya ile özdeşleşen çok önemli bir festival olduğunu vurguladı. Festivalden yurt dışında da büyük bir saygıyla bahsedildiğine değinen Karahan, "Dünyanın her yerinde kültür ve turizm aslında iç içedir. Birbirinden bağımsız değerlendirilmiyor. Festivaller o bölgenin ciddi anlamda kalkınmasına yardımcı oluyor. Turizm için gelenler opera ve baleye destek veriyor. Bu senede festivalimizin 25. yılına çok yakışır şekilde muazzam bir program hazırladık" dedi.

Festivalin 4 Eylül günü Pucci’nin en sevilen operası ‘Turandot’ ile başlayacağını ifade eden Karahan, "Turandot, ilk prömiyerini yıllar önce Ankara’da yapmıştı. Biz bunu yeniden canlandırıyoruz. Aspendos’un da doğal akustiği ve güzelliğiyle mistik yapısıyla muhteşem bir görüntü ortaya çıkıyor. 4 Eylül günü ben de sahnede olacağım. 10 Eylül’de ’Zorba’ sahnede olacak. Son yıllarda başarı kazanan eserlerimizden biridir. Ankara’da kapalı gişe oynuyoruz. En büyük sürpriz, 13 Eylül Perşembe günü Bolşoy Balesi’ni ağırlıyoruz. Dünya bale tarihin en önemli ikonlarından biridir. 18 Eylül’de ‘Aida’ operamız ile festival sona erecek" diye konuştu.

Festival süresince Antalya Büyükşehir Belediyesi belirlenen güzergahlarla ücretsiz taşımacılık hizmeti sunacak.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 25., Uluslararası, Aspendos, Opera, ve, Bale, Festivali, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı