Haber Detayı
24 Nisan 2018 - Salı 06:47 Bu haber 6951 kez okundu
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Manavgat’ta da resmi bir tören ile kutlandı. Törende günün anlam ve önemine dair konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir yaparken, öğrenciler hazırladıkları çeşitli gösterileri sunarak törene renk kattı.
GÜNDEM Haberi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Manavgat’ta da resmi bir tören ile kutlandı. Törende günün anlam ve önemine dair konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir yaparken, öğrenciler hazırladıkları çeşitli gösterileri sunarak törene renk kattı.

Çocuklara karşı büyük bir sevgi besleyen Atatürk’ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı gün olan ve çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören ile Manavgat’ta kutlandı.

Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir tarafından sunulan çelengin akabinde durulan saygı durusu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenine Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Garnizon Komutanı Üsteğmen Tuğçe Ordu, Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, Çolaklı Eğitim ve Dinlenme Tesisleri Komutanı Albay Enver Suntur, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kürşat Şenol, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, İlçe Milli eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, İlçe Müftüsü Mustafa Atilla,İlçe Gençlik Hizmetleri Spor Müdürü Süleyman Karakaya, Göç İdaresi Müdürü Hasan Kahraman, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları yetkilileri, gaziler, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği bu bayramın dünyada bir ilk olduğunu ve Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi gösterdiğini dile getirdi.

Yokluk içinde topraklarının yakılıp yıkıldığı ve kaderinin masa başında belirlendiği bir ulusun, milletin halkını o gün hesaba katmayan işgalci devletlerin bugün de terör örgütleri eliyle Türkiye’ye zarar vermek için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Sarıdemir, “Bu millet, uğruna binlerce şehit verdiği vatanını, bayrağını, bütünlüğünü, vatan sevgisiyle, bayrak sevgisiyle dün olduğu gibi bugünde, bugün olduğu gibi yarında canı pahasına koruyacaktır. Tarihten günümüze tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, tüm gazilerimizi minnetle anıyorum” dedi.

Kurtuluş Savaşı döneminde galip devletlerinin hesabını bozacak tek gücün milletin kendisi olduğu gerçeği ile Atatürk’ün milleti söz sahibi yaptığını belirten Sarıdemir, “O karar hemen alındı ve Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü açıldı. 23 Nisan günü. Milletin kendi kaderini kendi eline aldığı, var olma ve yok olma savaşını verdiği, İmanı tam, kahraman bir milletin şaha kalktığı, haklarını kazanarak egemen olduğu ve bunu bütün dünyaya ilan ettiği gündür” diye konuştu.

Çocuklara hediye edilen ve tüm dünya çocukları ile paylaşılan bayramın dünya üzerinde ilk ve tek olarak Türkiye’de gerçekleştirildiğini vurgulayan Sarıdemir, “Her insan çocuk olarak dünyaya gelmiştir ve dünyayı o gözlerle tanımıştır. Orta Asya'da ecdadımızı bir araya toplayıp oradan büyük bir imparatorluk meydana getiren Asya Hun imparatoru Metehan da, Malazgirt'te Bizans’ı bozguna uğratarak Türk tarihinin akışını değiştiren Ulu Hakan Alparslan da, Osmanlı Devleti’nin kurucusu büyük devlet adamı Osman Gazide, çağ açıp kapatan, hiçbir milletin başarılı olup ele geçiremediği Konstantin’i İstanbul yapan Fatih Sultan Mehmet de, bu vatanın önderi, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’te bir zamanlar çocuktu.
Bugün burada coşkunuzu paylaşan büyükleriniz sizin; araştıran, düşünen, üreten, milli, ahlaki ve insan değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedirler. Sizlerde bu bilince sahip olmalısınız. Şimdiden sorumluluklarınızı yerine getirip geleceğe iyi hazırlanmalı, bir ve beraber olmalı, Ülkemiz için çok çalışmalı ve ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetlerin üstüne çıkarmalısınız, Bir ve beraberce, ekonomisini düzeltmiş, milli savunma sanayisini kurmuş, çağı yakalamış, büyük, güçlü, kalkınmış ve müreffeh bir Türkiye için el ele vererek hep birlikte çalışmalıyız. Sevgili Çocuklar; gün sizin gününüzdür. Gelecek de sizin geleceğiniz olacaktır” diye konuştu.

Sarıdemir’in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından hazırlanan çeşitli gösteriler sunuldu. Son olarak Manavgat genelinde yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Dr. Mustafa Yiğit tarafından ödülleri verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 23, Nisan, Ulusal, Egemenlik, ve, Çocuk, Bayramı, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı