Haber Detayı
21 Temmuz 2020 - Salı 15:22 Bu haber 6683 kez okundu
 
212 dekar organik elma bahçesi
Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Elmalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü kanalıyla yeni bir projeye imza atıyor. “Elmalı’da Organik Tarımı Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında seçilen pilot mahallede Meykon A.Ş. firması ile 15 elma üreticisi arasında imzalanan sözleşme ile 212 dekar alanda organik tarım üretimine başlandı.
EKONOMİ Haberi
212 dekar organik elma bahçesi

Antalya İl Tarım ve Orman Müdür V. Gökhan Karaca; “Tarladan sofraya sağlıklı ve güvenilir gıda arzının sağlanması için bizlere büyük görevler düşüyor. Denetim, kontrol ve tarımsal yayım faaliyetleri ile çiftlikten çatala tarladan sofraya sağlıklı gıda arzı için durmadan çalışıyoruz. İl Müdürlüğü olarak tarımsal üretimde başı çeken ilimizde birçok yenilikçi projeye imza atarak ülke tarımının gelişmesi için çalışıyoruz. Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Doğal dengeyi koruyarak hava ve su gibi yaşamsal kaynakların ve doğal hayatın korunmasını amaçlayan bir üretim yöntemi olan organik tarım, tüm Dünya’da olduğu gibi ilimizde de uygulama alanı buluyor.
 
 
Bu kapsamda Elmalı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz kanalıyla yepyeni bir projeye daha imza atıyoruz. “Elmalı’da Organik Tarımı Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında seçilen pilot mahallemizde Meykon A.Ş. firması ile 15 elma üreticisi arasında imzalanan sözleşme ile 212 dekar alanda organik tarım üretimine başladık. Proje kapsamındaki bahçelere Elma İç Kurduna karşı feromon tuzaklar uygulamalı olarak gösterildi ve asıldı. Özel sektör işbirliği ile hayata geçen projemiz ile çiftçilerimize alım garantisi verilecek ve tüm üretim giderleri karşılanacak. İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından projeye teknik destek sağlanacak. Projemiz, gıda güvenilirliği, tarım ve sanayi entegrasyonu gibi konularda tarım sektörünün güçlendirilmesine katkı sağlayacak” dedi.
Kaynak: (EŞ) - Erkam ŞAHİN Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: 212, dekar, organik, elma, bahçesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı