Haber Detayı
21 Mayıs 2018 - Pazartesi 09:44 Bu haber 2793 kez okundu
 
19 Mayıs’ın 99. yıldönümü kutlandı
Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen ve Atatürk’ün gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 99. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.
YAŞAM Haberi
19 Mayıs’ın 99. yıldönümü kutlandı

 

Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edilen ve Atatürk’ün gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 99. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 99. yıldönümü Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törenle kutlandı. Atatürk Kültür Merkezi önünden başlayan kortejin tören alanına varması ile başlayan törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair konuşmayı Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya yaptı. Ulu önder Atatürk ve vatansever arkadaşlarının, Türk milletinin kudret ve kuvvetine dayanarak çıktıkları yolda büyük bir zafer elde ettiklerini ve tam bağımsız bir ülke kurulduğunu hatırlatan Karakaya, “Atatürk bugünü, milli mücadeleyi devam ettirmek ve Türkiye Cumhuriyetini daha iyi yarınlara taşımak için gençlere armağan etmiş ve büyük ve güçlü Türkiye hedeflerine ulaşmak için sizlere büyük sorumluluk yüklemiştir” dedi.

19 Mayıs’ın gençlik demek olduğunu ifade eden Karakaya, “Gençlik gelecek demektir, Türk genci Türk İstiklal ve cumhuriyetin yılmaz bekçisi; Büyük ve Güçlü Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerinin en büyük güvencesidir. Vatan, bizlere emanet edilmiş paha biçilmez bir hazinedir. Bu emaneti bütün güzellikleriyle, milli ve manevi zenginlikleriyle gelecek kuşaklara teslim etmek tüm gençlerimizin en başta gelen görev ve sorumluluğudur” diye konuştu.

Tarihine ve kültürüne sahip çıkanların ilelebet yaşama hakkına sahip olacaklarını ifade eden Karakaya, “Tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Çok Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde sizler söz sahibi olacaksınız. Türkiye Cumhuriyetini omuzlarınızda sizler yükselteceksiniz. Biliyoruz ki sizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde, nitelikli, bilgili, sanatta, sporda ve akademik alanda kendini geliştirmiş, ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz çok önemlidir.  Atatürk’ün  “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü rehber edinerek çok çalışmalı ve ilerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapmak için hazır olmalısınız” diye konuştu.

Karakaya’nın konuşmasının ardından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler; Resim dalında; birinci Amine TUNÇ (Ayşe Rıza Kasapoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi), ikinci Berkay YILMAZ (Özel Manavgat Final Temel Lisesi), üçüncü İrem KORKMAZ (Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi)

Şiir dalında; birinci Arzu ARSLAN (Ayşe Rıza Kasapoğlu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi), Arife DEMİR (Şelale Anadolu Lisesi),

Kompozisyon dalında; birinci Ayşe ÖZ (Namık Karamana Fen Lisesi), Zeliha Öz Namık Karamana (Fen Lisesi), üçüncü Sevgi Yolcu’ya (Şelale Anadolu Lisesi) ödüllerini Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit verdi.

Tören Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları Ekibinin Berna ve Zülküf Efeoğlu yönetiminde; Gaziantep yöresi,  Derviş Orkan ZİREK yönetiminde ise İzmir yöresi oyunlarını sergilemesiyle devam etti. Ardından da Şule Muzaffer Büyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi, Erhan Korkmaz yönetiminde Antalya yöresi oyunlarını sundu.

Program boks antrenörü Mustafa Sümer ve karate antrenörü Yunus Batal’ın yönetiminde öğrencilerin boks ve karate gösterileri ile son buldu.

Törene; Manavgat Kaymakamı DR. MUSTAFA Yiğit, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Tuğça Ordu, Çolaklı Eğitim ve Dinlenme Tesisleri Komutanı Albay Enver Suntur, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kürşad Şenol , İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Sarıdemir, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Süleyman Karakaya, Manavgat Halk Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Aşur Eker,  Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Öz, CHP İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar, MHP İlçe Başkanı NoomanEnhoş,  MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, gaziler,  öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 19, Mayıs’ın, 99., yıldönümü, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı