Haber Detayı
15 Ekim 2018 - Pazartesi 17:25 Bu haber 6815 kez okundu
 
15. İmam Hatipliler Kurultayı Manavgat’ta yapıldı
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından yılda bir kez gerçekleştirilen ve yıllık çalışmaların istişare edildiği İmam Hatipliler Kurultayı’nın 15’si, Manavgat ve Karaman ÖNDER İmam Hatipliler Derneklerinin ev sahipliğinde, Türkiye genelindeki mezun dernekleri ve başkanlarının da katılımıyla Manavgat’ta Selge BeachResort ve SPA’dayapıldı. İmam hatiplerle ilgili önemli konuların alanında uzman isimler tarafından masaya yatırıldığı Kurultay’da ÖNDER’in her yıl yenilenen mottosu da ilan edildi. Bu yılki motto, “Bilgi ve hikmetle” olarak belirlendi.
KÜLTÜR Haberi
15. İmam Hatipliler Kurultayı Manavgat’ta yapıldı

 

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından yılda bir kez gerçekleştirilen ve yıllık çalışmaların istişare edildiği İmam Hatipliler Kurultayı’nın 15’si, Manavgat ve Karaman ÖNDER İmam Hatipliler Derneklerinin ev sahipliğinde, Türkiye genelindeki mezun dernekleri ve başkanlarının da katılımıyla Manavgat’ta Selge BeachResort ve SPA’dayapıldı. İmam hatiplerle ilgili önemli konuların alanında uzman isimler tarafından masaya yatırıldığı Kurultay’da ÖNDER’in her yıl yenilenen mottosu da ilan edildi. Bu yılki motto, “Bilgi ve hikmetle” olarak belirlendi.

Manavgat Selge Beach Otel’de yapılan Kurultay’a ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, yönetim kurulu üyeleri ve il derneklerinin yöneticileri katıldı. ÖNDER Karaman ve Manavgat Derneği’nin ev sahipliğinde yapılan Kurultay’a Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Salih Turhan, Balıkesir milletvekili Mustafa Canbey, Karaman milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Selman Eser, Karaman Valisi Fahri Meral, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bahattin Bayraktar, ÖNDER eski Başkanı Hüseyin Korkut, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da iştirak etti.

EĞİTİMİ TARTIŞMAYI ÖNEMSİYORUZ

Program, Manavgat İmam Hatip Lisesi mezunu Yasin Özsever’in Kuran’ı Kerim tilavetiyle başladı. Daha sonra ÖNDER Genel Sekreteri Abdullah Ceylan’ın başkanlığındaki Selamlama ve Açılış oturumuna geçildi. Salona bir selamlama konuşması yapan ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, “ÖNDER’in kuruluşunun 60. yılında biraradayız. Eğitim meselesini en fazla konuştuğumuz dönemde bu kurultayımızı gerçekleştiriyoruz. Bizler bu meseleyi yoğun bir şekilde tartışmayı kıymetli buluyoruz. Çünkü bize özgü, bize ait, köklerimize ait eğitimi ve kültürü birlikle yeniden şekillendirmemiz gerektiğini anlıyoruz” dedi. Bir STK olarak eğitimle ilgili raporlar hazırladıklarını ve Milli Eğitim Bakanı ile paylaştıklarını belirten Bekiroğlu, “Bu konuda kendilerine destekçi olmaya devam edeceğiz. Doğru kararlar almalarını, doğru uygulamalar yapmalarını ve bu topraklara özgü bir eğitim paradigmasını oluşturmalarını temenni ediyoruz” diye konuştu. Bekiroğlu bu süreçte eğitimi bütün boyutlarıyla değerlendirip yola koyulmanın ve eğitimin bütün paydaşlarını süreçlere katmanın önemine işaret etti.

İMAM HATİP EN ÖZGÜN MODEL

Konuşmasında imam hatip okullarıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Halit Bekiroğlu, “İmam hatip aidiyeti, aslında tam da bütüncül bakışın yansımasıdır. Bu gönüllülüğün maddi yansıması da var, devletin yükünü hafifletme tarafı da var. Aslında bütün bunlar sağlıklı yürütüldüğünde, sivil toplum kendi konumlanmasını doğru yaptığında, katkısını da sunduğunda devletin yükünü hafifletmeye ve imam hatip aidiyeti gibi diğer tüm okullarımızın aidiyetlerinin de güçlenmesine vesile olacaktır” dedi. İmam hatip meselesinde nitelik ve nicelik tartışmasını çok anlamlı bulmadıklarını ve niteliğin herşeyin aslı olduğunu belirten Bekiroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “İmam hatip modeli, bu ülkenin en özgün eğitim modeli olarak en mutedil, İslam dünyasına sunabileceğimiz ifrattan tefritten uzak en kıymetli modelimiz olarak ele alınmalı. İmam hatip modelini hem İslam dünyasına hem de insanlığa öncülük yapacak bir model olarak görüyoruz.”

VİZYON BELGESİNDE 3 İYİLEŞTİRME VAR

Konuşmasında yeni dönemde imam hatiplerle ilgili izlenecek politika noktasında açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, “Bir medeniyet tasavvuruna bağlı olarak bir kültür politikası oluşturulmalı. Eğitim politikamız da bu kültür politikamız üzerinde olmalı. Nasıl bir insan ve nasıl bir toplum tasavvuru sorusuna cevap verdikten sonra bunu önceleyecek eğitim, kültür politikasının içinde olmalı. İmam hatiplilerle ilgili politika da eğitim politikamızın içinde biraz daha özel bir politika. Vizyon belgesinde imam hatiplere ilişkin 3 farklı alanda iyileştirmelerin olduğunu göreceğiz” diye konuştu.

NİTELİĞİ ARTIRMAK ZORUNDAYIZ

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu da konuşmasında imam hatiplerin niteliği üzerinde durdu. Aksu, şu değerlendirmeleri yaptı: “Bundan sonra niteliğimizi artırmak zorundayız. Elimizdeki okulların kıymetini bilmek zorundayız. Biz elimizdeki okulları sadece fiziki mekanlar olarak görmüyoruz, gençlerimizin entelektüel olarak yetişmeleri için sosyal ve kültürel faaliyetlerle destek olmalıyız. İmam hatip sıralarının en iyi şekilde dolması, eğitimin en iyi şekilde verilmesi lazım.”

İMAM HATİPLİLER OLARAK BU ÜLKEYE NE YAPABİLİRİZ?

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın ise konuşmasında, geçmiş dönemdeki yaşanan zorluklardan ve ÖNDER’in duruşundan bahsederek, “Bu topluluk kazanınca kibre kapılmadı, çünkü bu topluluğun mayasında kibir şeytandandır diye bir şiar var. O yüzden samimiyetle yoluna devam ediyor” dedi. ÖNDER’in imam hatiplilik ruhunu ön plana çıkarmasından dolayı memnuniyet duyduğunu belirten Yalçın, “Onun gayreti imam hatipler için ne yapabiliriz değil, imam hatipliler olarak bu ülkeye, millete, İslam dünyasına neler yapabiliriz şeklindedir. İmam hatipler, bu ülkenin hassas konularına ilişkin duruş ortaya koyan, ülkenin, ümmetin ve yeryüzünün bütün meselelerine duyarlılık gösteren bir anlayışın adıdır. İmam hatipler için çalışırken bütün okullara da el uzatma ve ayağa kaldırma mücadelesi veriliyor. Bu da son derece önemli. Ucu millete, ülkeye, insanlığa dokunan her konuya ilişkin gündem oluşturan ve söz söyleme gayreti içinde olan bu topluluğu yürekten selamlıyorum” diye konuştu.

DÜNYACA TANINAN İSİMLER YETİŞTİRECEĞİZ

Kurultayların önemli kararlar alınarak yıl boyunca uygulanan programlar olduğunu belirten Balıkesir milletvekili Mustafa Canbey de, “Bizler çok büyük zorlukları aşarak bugünlere geldik, gerçekten çok büyük zahmetler çektik. Ama milletimiz bizi yalnız bırakmadı, milletimiz sayesinde bu zorlukları aştık. En büyük teşekkürü milletimiz hakediyor. Bu zor günlerde bize yol açıcılığı yapan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı rahmetle anıyorum. Yine 28 Şubat sonrasında okullarımızı kasıp kavuran o zorluklar sonrasında bütün haksızlık ve hukuksuzlukları ortadan kaldıran ve bugünkü huzurlu ortamı bize sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ediyoruz” dedi. Okullarla ilgili oluşturulmaya çalışılan olumsuz algının millet bu okullara sahip çıktığı sürece tutmayacağını ifade eden Canbey, “İnşallah önümüzdeki dönemde dünyada tanınan ilim adamları, siyaset adamlarının bizim okullarımızdan çıktığına hep birlikte şahitlik edeceğiz” diye konuştu.

15. İMAM HATİPLİLER KURULTAYI SONUÇ BİLDİRİSİ AÇIKLANDI

İmam hatiplerle ilgili önemli konuların alanında uzman isimler tarafından masaya yatırıldığı Kurultay’ın sonunda bir sonuç bildirisi yayınlandı. ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Ali Yıldız tarafından açıklanan bildiride, “Bilgiye ulaşmanın ve bilgiyi yaymanın çok hızlı ve çok kolay olduğu bir dönemde gençlerimizin ve öğrencilerimizin bilgiden ilmi süzme kabiliyetini kazanmalarını; elde ettikleri ilmi hikmetle kavrayıp sunabilmelerini hedefliyoruz” ifadelerine yer verildi.

SPOR MÜSABAKALARI YAPILDI

Kurultay’ın ikinci gününde gazeteci yazar Yusuf Kaplan’ın konuşmasıyla başlayan son oturumda bölge derneklerinden örnek uygulamalar aktarıldı. Bu çerçevede Şırnak il başkanı Sabri Akgün “Gezici kütüphane”, Antalya MUGEMDER Kız İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hava Ulusoy’un “Çağın Esmaları” ve Aksaray il başkanı Kuddusi Bakar’ın “Bir günlük ailem olur musun?” sunumlarıyla devam etti. ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu ve başkan yardımcılarının soruları yanıtladığı oturumdan sonra ise Kurultay boyunca Öncü Gençlik ve Spor Kulübü tarafından gerçekleştirilen mangala, stranç ve futbol müsabakalarında kazanan kişi ve takımlara kupaları törenle verildi.

“HİKMET”İ GAYE EDİNECEĞİZ

Kurultay’ın kapanışında ise hazırlanan bildiri ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Ali Yıldız tarafından açıklandı. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin mensupları olarak Bilgiyi ve Hikmeti vazgeçilmez şiar olarak görüldüğü belirtilen bildiride, “Bilmeyenden hikmetin tezahür etmeyeceğine, hikmetsiz bilginin insanlığa ve Müslümanlara huzur getirmeyeceğine inanıyoruz. Bu sebeple yaptığımız ve yapacağımız faaliyetlerde doğru bilgiyi temel alıp hikmeti gaye edineceğimizi tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı. 8 maddelik bildirinin tamamı şu şekilde:

SINAV TEK ÖLÇÜ ARACI OLAMAZ

“Eğitimin, kültürün ve gençliğin yeniden tartışıldığı ve gündeme geldiği bir dönemdeyiz. İnancımızın sağlam temellerinden ve medeniyetimizin derin köklerinden ilham alan bir eğitim felsefesiyle yetişen gençlerimizin dimağlarından süzülen bilginin bizleri hikmete ulaştıracağına inanıyoruz. Modern dünyanın her şeyi maddeye ve kâra tahvil ettiği bir zeminde verilen hükümlere itiraz ediyoruz. Bu bağlamda genelde bütün gençlerimizi ve öğrencilerimizi, özelde imam hatip okullarında okuyan öğrencilerimizi; sınav sonuçlarına ve beynelmilel testlere göre değerlendiren yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Gençlerimizin ve İmam Hatipli öğrencilerin eğitim hayatları boyunca yaptıkları hayırlı ve hikmetli her türlü faaliyetin; dost olmanın, fedakârlığın, bir arada yaşamanın, saygı duymanın, sevgi göstermenin, acımanın, şarkı söylemenin, spor yapmanın, bir çiçeği tebessümle koklamanın, bir kediye şefkatle dokunmanın,  düşenin elinden tutup kaldırmanın, dünyanın mazlum coğrafyalarına harçlığını yollamanın, siyah beyaz bir fotoğrafa bakıp duygulanmanın, bulutlara umutla bakmanın, ezan sesiyle duaya durmanın, vatanına bağlanmanın, bayrağa bakıp İstiklali göklere haykırmanın, göğsünü siper ederek “Ben buradayım!” diyebilmenin; en az akademik başarı kadar önemli hatta eğitim-öğretimin asıl hedefi olması gerektiğine inanıyoruz.

ÖĞRETMENLER KADROLU OLMALI

Bilgiye ulaşmanın ve bilgiyi yaymanın çok hızlı ve çok kolay olduğu bir dönemde gençlerimizin ve öğrencilerimizin bilgiden ilmi süzme kabiliyetini kazanmalarını; elde ettikleri ilmi hikmetle kavrayıp sunabilmelerini hedefliyoruz.

Okullardaki öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmenlerle karşılanması hem meslek derslerinin hem de diğer derslerin sağlıklı işlenmesini sağlayacaktır. Öğretmen atamalarında alan bilgisi ve formasyon temelli bir sistem kurulmalıdır. Öğretmenlik mesleğine hazırlık, üniversitelerin ilgili bölümlerinde uygulamalı olarak ve daha çok zaman ayırılarak yapılmalıdır. Okullarda istihdam edilen ve ücret karşılığı ders veren öğretmenlerimizin mali haklarının iyileştirilmesi eğitime olumlu yansıyacaktır. Okul Müdürlerinin, ilgili okul türüne göre formasyon/tecrübe odaklı belirlenmesi verimliliği arttıracaktır.

İMAM HATİPLER SİYASİ DÜZLEMDE ELE ALINMASIN

İmam Hatip meselesi; medyada tartışıldığı biçimde siyasi düzlemde ve manipülatif olarak değil, eğitim ve milli-manevi değerlerimiz çerçevesinde ele alınmalıdır. İmam hatip camiasına hizmet edenler tarafgirlik ve karşıtlık ötesinde bu okulların anlamını ve önemini anlatmalıdır. İmam hatip camiasının eğitim ve kültür alanındaki gidişatımıza, ülkemiz ve İslam dünyasındaki gelişmelere duyarlılığını geliştirerek tüm gençlere yayması önemlidir. Sivil toplum kuruluşları; diğer tüm paydaşlar gibi eğitim süreçlerine katkıda bulunmalı ve yardımcı olmalıdır. Eğitim meselesi sadece siyasi ve bürokratik düzlemde çözülebilecek bir mevzu değildir. İş dünyasından, üniversitelerden, STK’lardan da destek alınmalıdır.

TÜM GAYRETİMİZLE ÇALIŞACAĞIZ

Yeni dönemde “Bilgi ve Hikmetle” yapacağımız her faaliyette sayılara takılmadan, neticeyi görme konusunda acele etmeden, heyecanla ve sabırla çalışmaya devam edeceğiz. Okul Aile Birliklerimizden Gençlik Komisyonlarımıza, Öğretmenlerimizden Öncü sporcularımıza, milyonları bulan mezun ve mensubumuzla birlikte hikmetle yoğrulan bir bilgi kuşanmış nesillerin yetişmesi için tüm gayretimizle çalışacağız.

Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 15., İmam, Hatipliler, Kurultayı, Manavgat’ta, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı