Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 22:31 Bu haber 1551 kez okundu
 
112 asılsız ihbarlarına valiliklerden 250 TL. ceza
Vali Münir Karaloğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 112 Acil Çağrı Merkezi Personelleri Hizmet İçi Eğitim Semineri’ne katıldı.
- Haberi
112 asılsız ihbarlarına valiliklerden 250 TL. ceza

İçişleri Bakanlığına birimlerin hizmet içi eğitimleri Antalya’da yapılmaya devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Vali Münir Karaloğlu Antalya’nın Kemer ilçesinde gerçekleşen 112 Acil Çağrı Merkezi Personelleri Hizmet İçi Eğitim Semineri’ne katıldı.
5 grup halinde 81 ilden toplamda 1200 personelin katılacağı seminerlerden ilk grup programına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Münir Karaloğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tekin Aktemur, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Alb. Sezai Özkurt katıldı.
 
Ceza Uygulaması Başlattık
112 ile ilgili bakanlığa geldiği günlerden itibaren yoğun çalışma yaptıklarını, bu alanda yaşanan gelişmelerin önemli olduğunu vurgulayan Soylu, “1 Ocak-30 Kasım 2019 arasında 44 ildeki yeni nesil 112 çağrı merkezlerimize gelen toplam çağrı sayısı 39 milyon 216 bin 435'tir. Bu ihbarların yüzde 68'i yani 26 milyon 270 bini asılsız ihbardır. 12 milyon 496 bini de gerçek ihbardır. Biz bunu düzeltebiliriz. Asılsız ihbarlara karşı ceza uygulamasına da başladık. Valiliklerimiz tarafından 250 lira ceza kesilmektedir ancak mesele ceza tahsil etmek değil hayat kurtarmaktır.
 
İnsanlara Hizmet Eden Bir Merkez
Antalya’nın birçok konuda ilklerin yaşandığı marka bir şehir olduğuna vurgu yapan Vali Münir Karaloğlu, “Türkiye’de 112 acil çağrı numaralarının birleştirilmesinin uygulandığı ilk il Antalya’dır. Antalya 10 yıldır acil çağrı numaralarını 112 altında birleştirmiş durumda ve bugün yılda 2 milyon 160 bin çağrı alan bir merkezimiz var. Bu insanın en çaresiz zamanında insana hizmet eden, kamu güvenliğini, huzurunu, kişi sağlığını, toplum sağlığını, doğanın ve mala zararın korunması noktasında 112 Acil Çağrı Merkezlerimiz gerçekten çok önemli bir hizmeti ifade ediyor” dedi.
 
Gereksiz Çağrıları Bitireceğiz
Türkiye’de, 112 Acil Çağrı Merkezlerine iletilen gereksiz çağrıların oranının çok yüksek olmasının ciddi bir problem olduğunu ifade eden Vali Karaloğlu, “İnşallah önümüzdeki dönemde anaokullarından başlayarak toplumun yoğun olarak bulunduğu AVM, şehir merkezlerinde çalışmalar yaparak 112 çağrı merkezlerinin gereksiz işgal edilmesi durumunun ne kadar riskli bir şey olduğunu insanlara anlatmaya çalışacağız. Antalya şu anda 58 gerekli çağrı alma noktasında Türkiye’nin en iyilerinden bir tanesi olmasına rağmen, bunu mutlaka 100’lere getirmemiz lazım. 112 Acil Çağrı Merkezi aranıyorsa, mutlaka acil bir durum için aranmalıdır. Bunu her vatandaşa öğretmeliyiz. Ben bu eğitimin personelimize faydalı olması ve toplumda bu konuda farkındalık yaratmasına hizmet etmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
 
Kaynak: (HM) - Haber Merkezi Editör: Erkam ŞAHİN
Etiketler: 112, asılsız, ihbarlarına, valiliklerden, 250, TL., ceza, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı